{{ (unreadNum > 99)? '+99' : unreadNum }}
اعلان ها
اعلان جدیدی وجود ندارد!

پربازدیدها: #آزمون‌های_مهر #کلاس‌های_آنلاین #آزمون‌ساز

راهنمای تدریس آنلاین پخش زنده اینترنتی


پخش زنده اینترنتی امکانی است تا هر معلم علاقمندی بتواند کلاس‌های درس خود را بدون هیچ وقفه‌ای به مخاطبان خود در هر مکانی ارائه نماید. چند قدم ساده برای این کار نیاز است تا پخش زنده‌ محتوای خود را راه‌اندازی کنید. اگر عضو گاما هستید، مراحل زیر را انجام دهید و اگر عضو نیستید، ثبت‌نام کنید و نوع کاربری خود را معلم انتخاب نمایید.

دانلود نرم افزار OBS و تنظیمات آن

1- دانلود نرم افزار OBS STUDIO

نسخه پرتابل و بدون نیاز به نصب نرم‌افزار (برای سیستم عامل ویندوز) که با تنظیمات اختصاصی گاما بهینه شده است را دانلود کرده و فقط در چند ثانیه شبکه اختصاصی خود را راه‌اندازی کنید.

این فایل را (همانطور که در آموزش ویدیویی هم عنوان شده است) حتما باید درایو C اکسترکت نمایید.

 

2- انجام تنظیمات ساده در OBS

مطابق راهنمای موجود در ویدیو زیر کلید استریم و رزولیشن تصویر خود را تنظیم کنید و به سادگی شروع کنید.

 

راهنمای راه اندازی نسخه ویژه OBS برای استفاده در سایت گاما

3- ترفندهای استفاده از OBS

مطابق راهنمای موجود در ویدیو زیر روش کار با نرم افزار OBS به زبان کاملاً ساده و به صورت عملی آموزش داده می‌شود.

 

راهنمای استفاده از  OBS برای تدریس آنلاین در سایت گاما

مراحل اجرای یک جلسه تدریس آنلاین

ویدیوی زیر را ببینید یا مراحل بعدی را دنبال کنید.

 

1- تعریف جلسه

برای برگزاری کلاس آنلاین باید یک جلسه تعریف شود. برای این کار کافی است روی "ثبت محتوای آموزشی جدید" کلیک کنید. فرم اطلاعات دقیقا همانند ثبت ویدیو است (که حتما قبلا ثبت کرده اید) با این تفاوت که باید روی گزینه "این محتوا به صورت پخش زنده است." کلیک کنید. بعد از انتخاب این گزینه به جای دکمه "فایل محتوای آموزشی"، زمان شروع کلاس آنلاین و مدت زمان کلاس ظاهر می‌شود. با تکمیل کردن این اطلاعات می‌توانید جلسه خود را تعریف نمایید.

سوال: آیا جلسه‌ای که تعریف شده نیاز به تایید کارشناس گاما دارد؟
پاسخ: جلسات تعریف شده توسط دبیران طرح "هر خانه یک مدرسه" به صورت سیستمی تایید می‌گردد و نیاز به انتظار برای تایید نیست.

نکته: برای راحتی کار شما، جلسات کلاس های شما در این طرح به صورت خودکار و سیستمی ایجاد خواهند شد و شما فقط کافی است که بودجه بندی هر جلسه را یک هفته قبل از برگزاری ویرایش کنید.

سوال: آیا جلسه‌دلیل تعریف کردن جلسه چیست؟
پاسخ: مخاطب کلاس‌های آنلاین شما در گاما، تمام دانش‌آموزان کشور هستند و ممکن است در هر جلسه دانش‌آموزان جدید داشته باشید و به این لحاظ کلاس آنلاین در گاما با کلاس حضوری (یا آنلاین) در مدرسه و آموزشگاه متفاوت است. برای همین با ثبت محتوا این امکان را به دانش‌آموزان می‌دهید که از مبحث تدریس مطلع شود.

2- انتخاب جلسه در داشبورد تدریس آنلاین

قبل از اینکه کلاس آنلاینتان را شروع کنید باید در داشبورد تدریس آنلاین، جلسه مربوطه را انتخاب کنید. در آنجا لیست جلسات شما نمایش داده خواهد شد. انتخاب جلسه باعث می‌شود، تدریس آنلاین شما با طبقه‌بندی‌های استاندارد گاما ضبط و ذخیره گردد. انتخاب جلسه هم به صورت سیستمی انجام می‌شود اما درستی انتخاب جلسه باید توسط شما بررسی شود.

3- شروع کلاس

نرم‌افزار OBS را باز کرده و روی دکمه Start Streaming در سمت راست نرم‌افزار کلیک کنید. با این کار عملاً کلاس آنلاین شما آغاز خواهد شد و تصویر پروفایل شما به همراه نام درس و پایه تدریس در قسمت بالایی صفحات سایت نمایش داده می‌شود. پیشنهاد ما زدن این دکمه پنج دقیقه قبل از شروع کلاس است.

4- بررسی کیفیت صدا و تصویر 

طبق تجربه، در تدریس آنلاین ممکن است مشکلات اجتناب ناپذیری اتفاق بیافتد، لذا قبل از شروع کلاس کیفیت صدا و تصویر را در قسمت آزمایش پخش سایت چک کنید و پس از حصول اطمینان از کیفیت، تدریس خود را شروع کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی حتما قبل از هر جلسه، کیفیت صدا و تصویر را تست کنید.

نکته: فقط پس از تست و تایید کیفیت صدا و تصویر توسط شما امکان پخش عمومی و ضبط ویدیو وجود دارد لذا حتما در داشبورد تدریس آنلاین، تست کیفیت را انجام دهید و اجازه پخش عمومی را راس ساعت شروع جلسه بدهید.

5- تدریس و پخش عمومی

بعد از اجازه پخش عمومی می‌توانید تدریس خودتان را شروع کنید. برای شروع کلاس آنلاین، کافی‌‌است محتوای تدریس خود (فایل پاورپوینت، pdf یا ...) را باز کنید و به ارائه آن بپردازید. دانش‌آموزان، تصویر صفحه رایانه شما و تصویر چهره شما (در صورت فعال بودن) را می‌بینند و صدای شما را می‌شنود.

6- پاسخ دادن به سوالات

دقایق پایانی هر جلسه را بهتر است برای پاسخگویی به سوالات دانش‌آموزان اختصاص دهید. برای این منظور در صفحه تدریس آنلاین، چت را فعال کرده و ضمن بررسی پرسش‌های دانش‌آموزان به سوالات پرتکرار درسی دانش‌آموزان پاسخ دهید.

فعال کردن و غیر فعال کردن چت: برای فعال و غیر فعال کردن چت کافی است روی کلید بالای قسمت چت در صفحه تدریس آنلاین کلیک کنید. با کلیک روی آن پیامی برای شما در مورد وضعیت چت نمایش داده می‌شود. پس از فعال شدن چت، پرسش‌های دانش‌آموزان را دریافت می‌کنید.

7- پایان کلاس

نرم‌افزار OBS را باز کرده و روی Stop Streaming کلیک کنید. با این کار کلاس شما به پایان می‌رسد و دیگر دانش‌آموزان صفحه شما را نمی‌بینند و صدای شما را نمی‌شنوند.

شرایط همکاری مدرسین در سرویس تدریس آنلاین گاما

1- چه امکانات سخت افزاری برای برگزاری کلاس آنلاین مورد نیاز است؟

پیشنهاد گاما استفاده از لپ‌تاپ می‌باشد. استفاده از تلفن همراه هم امکان پذیر است ولی به علت افت کیفیت ویدیو و در نتیجه افت کیفیت تدریس توصیه نمی‌شود. استفاده از میکروفون و قلم نوری به افزایش کیفیت ارائه شما و در نتیجه استقبال بیشتر دانش‌آموزان منجر می‌شود.

2- برای تدریس آنلاین باید نرم‌افزار خاصی نصب کنم؟

برای تدریس آنلاین با استفاده از لپ‌تاپ می‌توانید از نرم‌افزار OBS و بر روی تلفن همراه (اندروید) از نرم افزار Larix استفاده نمایید. (البته استفاده از تلفن همراه به علت افت کیفیت توصیه نمی شود) آموزش نصب و استفاده هر دو نرم‌افزار در لینک زیر قرار داده شده است:

https://gama.ir/page/liveHelp

3- آیا از دانش‌آموزانی که در این‌ کلاس‌ها شرکت می‌کنند، هزینه‌ای دریافت می‌شود؟ 

از شروع سال تحصیلی جدید، به مدت حدود یک هفته پخش کلاس‌ها رایگان خواهد بود و پس از آن کاربران صرفاً 5 دقیقه ابتدایی برنامه‌ها را به صورت رایگان می‌توانند تماشا کنند و برای تماشای ادامه برنامه باید هزینه آن کلاس را پرداخت نمایند. هزینه شرکت دانش‌آموزان در هر کلاس، عددی بین 600 تا 1350 تومان (دقیقه ای 30 تا تک تومانی!) خواهد بود.

دانش‌آموزان مدرسه هر مدرس می‌توانند به صورت رایگان در کلاس‌ها شرکت کنند (کافی است مدرسه انتخابی شما و دانش‌آموز مشابه باشد). این فرصت خوبی است که شما کلاس‌های غیرحضوری مدرسه خود را در گاما اجرا نمایید. در این صورت دانش‌آموزان مدرسه شما بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از کلاس‌های شما استفاده می‌کنند و علاوه بر آن درآمد زایی مطابق فرمول گاما برای شما در پی خواهد داشت.

4- حق‌التدریس مدرسین در این دوره چگونه محاسبه می‌شود؟

در سال تحصیلی 1400-1399 تدریس آنلاین به صورت دو طرح زیر برگزار می‌شود:

الف) طرح هر خانه، یک مدرسه:
در این طرح که برنامه‌ریزی آن در تابستان سال 1399 انجام شده است، اساتیدی از همکاران گاما برای ارائه منظم برنامه‌های درسی برگزیده شده‌اند و هماهنگی‌های لازم با آنان صورت گرفته است. از این اساتید محترم به نام مدرسین منتخب یاد می‌کنیم. حق‌التدریس مدرسین منتخب، از دو قسمت (ثابت + متغیر) تشکیل شده است. 

حق التدریس ثابت: به ازای هر دقیقه تدریس مبلغ 750 تومان حق التدریس ثابت پرداخت می‌شود. نحوۀ پرداخت این مبلغ به این صورت است که از محل فروش پخش زنده، بازپخش آن و ویدیوی ضبط شده آن ابتدا حق التدریس ثابت مدرس تسویه می‌گردد. حق التدریس ثابت هر جلسه 45 دقیقه ای 33,750، هر جلسه 30 دقیقه ای 22,500 و هرجلسه 20 دقیقه ای 15,000 است.

حق التدریس متغیر: پس از تسویه حق التدریس ثابت هر جلسه، 22% از فروش محتوای هر جلسه به صورت دائمی به عنوان درآمد مدرس منظور می‌شود.

* فرض کنید هزینه شرکت دانش‌آموزان در یک کلاس آنلاین 45 دقیقه‌ای، به ازای هر نفر 1000 تومان تعیین شده باشد، کافی است در این کلاس 34 نفر هزینه پرداخت کرده باشند. در اینصورت بلافاصله حق التدریس ثابت 33.750 تومانی به درآمد شما در سایت اضافه می‌شود و به ازای افراد مازاد بر 34 نفر نیز به ازای هر نفر نیز 22% مبلغ دریافتی چه در لحظۀ پخش یا حتی در بازپخش و همچنین فروش ویدیوی آن سهم به شما تعلق می‌گیرد. این یک آینده نگری هوشمندانه است !!!

ب) طرح مدرسه اینترنتی گاما:
در این طرح هر یک از همکاران سایت گاما می‌توانند طبق برنامه‌ریزی شخصی، برنامه‌های تدریس آنلاین خود در سایت ثبت و پس از تأیید کارشناس گاما نسبت به اجرای آنلاین کلاس‌های خود اقدام نمایند. از این اساتید محترم به نام مدرسین مدرسه اینترنتی یاد می‌کنیم. حق‌التدریس مدرسین مدرسه اینترنتی، شامل 22% از محل فروش پخش زنده، بازپخش و ویدیوی هر جلسه به صورت دائمی خواهد بود.

* فرض کنید هزینه شرکت دانش‌آموزان در یک کلاس آنلاین 45 دقیقه‌ای، به ازای هر نفر 1000 تومان تعیین شده باشد و قیمت بازپخش آن نیز 1000 تومان و قیمت ویدیوی آن 2000 تومان باشد. اگر در آن کلاس 50 نفر و در بازپخش آن 20 نفر شرکت نمایند و طی یکسال 100 بار ویدیوی آن دانلود شود. در اینصورت عایدی شما از اجرای یک جلسه کلاس در سال حدود 43 هزار تومان است. ویدیوی شما در سرورهای گاما نگهداری می‌شود و در سال‌های آینده نیز برای شما درآمد خواهد داشت. این یک آینده نگری هوشمندانه است !!!

5- روش تدریس در این دوره به صورت پاورپوینت است یا تصویر معلم؟

تدریس مدرس به صورت نمایش همزمان محتوای آموزشی و تصویر مدرس خواهد بود (البته انتخاب یکی از این دو نیز مقدور است). به این صورت که دانش‌آموز در حین تدریس تصویر شما و همچنین صفحه کامپیوتر شما را خواهد داشت و صدای شما را می‌شنود.

6- آیا نیاز هست که مدرس، ویدیوی کلاس‌های آنلاین را روی کامپیوتر خود ضبط نماید؟

ویدیوی جلسات تدریس آنلاین که در گاما برگزار می‌کنید از این به بعد به صورت اتوماتیک ذخیره خواهند شد و پس از بررسی و تأیید کارشناسان گاما در سایت منتشر می‌شوند. با این حال اگر تمایل دارید، ویدیوی کلاس‌ها را روی سیستم خود ضبط نمایید، کافی است در نرم‌افزار OBS روی دکمه start recording کلیک کنید.

7- بودجه بندی تدریس چگونه است؟

تدریس در طرح هر خانه یک مدرسه باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در طول سال تحصیلی کل کتاب تدریس شود و همۀ تمرین‌ها و فعالیت‌های کتاب حل شوند و به طور کلی با آن چه دانش‌آموز در مدرسه یاد می‌گیرد، همگام باشد. در ایام امتحانات نوبت اول و نوبت دوم هم مدرسین منتخب، برای افزایش آمادگی دانش‌آموزان، کلاس‌های حل نمونه سوال برگزار خواهند نمود.

بودجه بندی تدریس در طرح مدرسه اینترنتی گاما آزاد و به سلیقه مدرس است.

8- تعامل دوطرفه بین دانش آموز و معلم در طول تدریس برقرار است؟

تعامل بین دانش‌آموز و معلم فعلاً به صورت چت فراهم است و دانش‌آموزان می‌توانند انتهای کلاس سوالات خود را از مدرس بپرسند. گاما در حال برنامه ریزی، برای بهینه کردن قسمت چت و فراهم کردن امکان ارسال ویس (پیام صوتی) توسط دانش‌آموزان می‌باشد.

9- محتوای تدریس باید قبل از تدریس به گاما تحویل داده شود؟

نیازی به ارسال محتوای تدریس نیست و فقط لازم است محتوایی که برای اجرا انتخاب کرده‌اید شرایط زیر را داشته باشد:

  • منطبق بر محتوای کتاب‌های درسی باشد.
  • وجود هر گونه آیدی شما در شبکه‌های اجتماعی، لینک وب سایت‌ها و هر گونه واترمارک در محتوا و همچنین درج شماره تلفن و ایمیل در محتوای مورد تدریس ممنوع است. 
  • محتوا می‌تواند هر یک از انواع پاورپوینت، فایل PDF کتاب درسی، درسنامه‌های آنلاین گاما، جزوه PDF یا حتی تدریس روی تابلوی وایت برد باشد. در انتخاب هر یک از انواع محتواها آزاد هستید. توجه نمایید که هر اندازه محتوای آموزشی، جذاب‌تر باشد، تدریس جذاب‌تری خواهید داشت و به تبع‌ آن بازدید کننده بیشتری در کلاس شما شرکت خواهند کرد.
10-  آیا با هر سطحی از اطلاعات کامپیوتری می‌توانم از نرم افزار OBS برای تدریس آنلاین استفاده نمایم؟

برای راحتی شما، نسخه مخصوص گاما که به راحتی با چند کلیک نصب می‌شود را تهیه کرده ایم که می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

در کنار لینک دانلود این نرم‌افزار، آموزش نصب این نرم‌افزار هم قرارداده شده است که شما می‌توانید به کمک آن نرم‌افزار را نصب کنید، تنظیمات مخصوص به خود را انجام دهید و پخش زنده خود را شروع کنید. گاما برای استفاده از امکانات جذاب این نرم‌افزار آموزش هایی را در مقاطع زمانی مختلف خدمت شما ارائه خواهد نمود.

11- آیا امکان جابه‌جایی ساعت کلاس‌های من و تغییر برنامه هفتگی در طرح هر خانه، یک مدرسه وجود دارد؟

برنامه ریزی دروس هر پایه، با در نظر گرفتن تمام دروس انجام یافته است و جابه‌جایی یک درس برنامه سایر درس‌ها را مختل می‌کند. تأکید می‌کنیم که محدودیتی برای حضور همکاران در تدریس آنلاین در طول سال وجود ندارد و خارج از چارچوب برنامه تنظیمی گاما در هر زمان دیگری می‌توانید کلاس‌های آنلاین خود را در گاما شروع کنید و ضمن تدریس کلاس‌های مدرسه خود به صورت مجازی و استفاده رایگان دانش آموزان مدرسه خودتان، از درآمد 22 درصدی از محل فروش به سایر کاربران بهره مند شوید.

12- در طرح هر خانه، یک مدرسه زمان شروع کلاس‌ها از چه روزی است؟

شروع کلاس‌های آنلاین همزمان با شروع سال تحصیلی یعنی پانزدهم شهریور‌ خواهد بود و همگام با سال تحصیلی جلسات تشکیل خواهد شد و تا پایان امتحانات نوبت دوم، ادامه خواهد داشت.

13- آیا این امکان وجود دارد که در هنگام تدریس، تصویر چهره من نمایش داده نشود؟

به لحاظ آموزشی، دیدن تصویر چهره مدرس در حین تدریس تاثیر بسیار زیادی در بهره‌وری آموزشی کلاس دارد، مخصوصاً اگر مدرس از زبان بدن به خوبی استفاده نماید. با این حال نمایش چهره از نظر گاما اجباری نیست. در نرم افزار OBS می‌توانید هر زمانی که لازم دانستید، دوربین را خاموش یا روشن نمایید.

14- چگونه می‌توانم کیفیت تدریس آنلاین خود را افزایش دهم؟

برای افزایش کیفیت تدریس خود باید به چهارنکته اساسی توجه کنید:

زمان تدریس آنلاین، کیفیت ویدیو، کیفیت صدا و نحوه بیان

در مورد کیفیت ویدیو که اگر نسخه مخصوص گاما از نرم‌افزار OBS را نصب کنید، مشکلی از بابت کیفیت ویدیو نخواهید داشت- چون تنظیمات بهینه‌ای بر روی این نسخه انجام شده است. در مورد سه مورد دیگر، در لینک زیر نکاتی مطرح‌ شده ‌است که می‌توانید مطالعه بفرمایید:

https://gama.ir/page/show/117

15- من فقط اجازه دارم پخش زنده به صورت آزمایشی برگزار کنم. چگونه می‌توانم این مشکل را برطرف کنم؟

فقط دبیرانی مجاز به شروع پخش زنده به صورت عمومی هستند که مدرک تحصیلی آنها تایید شده باشد و جلسات تعریف شده آنها، توسط کارشناسان سایت تایید شده باشد. برای این منظور تصویر آخرین مدرک تحصیلی، کارت دانشجویی یا حکم کارگزینی خود را در صفحه زیر ارسال کنید. پس از بررسی کارشناسان و احراز مدرک علمی،  شما می‌توانید پخش زنده را به صورت عمومی تعریف کنید و در صورت تایید کارشناسان، اجرا نمایید.

https://gama.ir/teacher/info

هر آنچه برای یک اجرای خوب باید به خاطر داشته باشیم

مزایای پیدا و پنهان برای دبیران برگزیده در طرح "هر خانه یک مدرسه"

دبیران برگزیده در طرح "هر خانه یک مدرسه" به سطح کاربری دبیر ارشد ارتقاء داده می‌شوند. برای این سطح کاربری، مزایای زیر در نظر گرفته شده است:
1) جلسات تعریف شده توسط شما، بدون بررسی کارشناس گاما در سایت تایید می‌شوند و نیازی به انتظار برای تایید آن نیست.
2) همه‌ محتواهای مربوط به جلسات کلاس آنلاین شما، پنج ستاره می‌شوند و 20 امتیاز به مجموع امتیازات شما اضافه خواهند شد.
3) جلسات شما به صورت خودکار بازپخش می‌شوند. ساعت بازپخش کلاس‌ها نه صبح تا سیزده.
4) اگر محتواهایی از سایت برای تدریس آنلاین خود نیاز داشته باشید، به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده می‌شود.
5) افزایش احتمال دانلود محتواهای شما و افزایش تعداد درخواست‌های کلاس خصوصی

نکاتی در رابطه با طرح "هر خانه یک مدرسه"

1) شروع طرح

شروع این طرح همزمان با شروع سال تحصیلی یعنی از پانزدهم شهریور ماه خواهد بود لذا آمادگی لازم را داشته باشید.

2) آنلاین شدن پنج تا ده ‌دقیقه قبل از شروع کلاس

تدریس آنلاین همان‌طور که ممکن است در یک سری موارد راحت‌تر از تدریس حضوری باشد اما ممکن است همراه با سختی‌هایی نیز باشد. با توجه به تجربه در دوره‌های گذشته پیشنهاد می‌کنیم که حتماً قبل از شروع کلاس، آنلاین باشید و حداقل پنج دقیقه قبل از کلاس در OBS روی Start Streaming کلیک کنید. مشکلات اجتناب ناپذیری ممکن است در کلاس آنلاین پیش بیاید پس حتما این موضوع را جدی بگیرید.

3) مدت زمان کلاس ها 

مدت زمان کلاس‌ها در این طرح، باید حداقل به اندازه مدت زمان تعیین شده باشد؛ به این صورت که برای ابتدایی دوره اول، کلاس‌ها بیست دقیقه‌ای، برای ابتدایی دوره دوم، کلاس‌ها سی دقیقه‌ای و برای متوسطه اول و دوم، کلاس‌ها 45 دقیقه‌ای خواهد بود. در صورت تمایل می‌توانید حداکثر تا ده دقیقه، بیشتر از مدت تعیین‌شده، کلاس را ادامه دهید زیرا لازم است دانش‌آموزان فرصت استراحتی برای کلاس بعدی داشته باشند.

4) محتوای مورد استفاده

مسئولیت تهیه محتوا بر عهده مدرس است، پیشنهاد ما استفاده از پاورپوینت‌های جذاب یا فایل pdf کتاب درسی است. 

5) برگزاری کلاس‌ها در طول سال تحصیلی 

کلاس‌ها در این طرح، در طول سال تحصیلی برگزار خواهد شد و حتی در دوران امتحانات نیز برای دانش‌آموزان، کلاس حل نمونه سوالات امتحانی برگزار خواهیم کرد. کلاس در روزهای تعطیل رسمی، در حمایت از بنیان خانواده برگزار نخواهد شد.

6) پاسخ دهی به سوالات دانش‌آموزان در انتهای کلاس

یکی از امکانات سرویس کلاس آنلاین گاما، امکان طرح پرسش‌های دانش‌آموزان به صورت چت است. بهتر است دبیران محترم 5 تا 10 دقیقه انتهای کلاس را به این منظور اختصاص دهند. 

7) آماده سازی شرایط مناسب و ایمن جهت اجرای هر جلسه

a. از وصل بودن اینترنت خود و کافی بودن بسته اینترنت خود اطمینان یابید.
b. از محیط آرام و بی سروصدا (به دور از صدای کولر، باز بودن پنجره، سروصدای کودکان، صدای موتور سیکلت، فضای باز ...) برای تدریس آنلاین خود استفاده نمایید.
c. از محیطی با نور مناسب و یکنواخت استفاده نمایید.
d. توجه داشته باشید که بکگراند مناسب و ساده پشت سر شما قرار داشته باشد‌.