شرایط و راهنمای فعالیت دبیران در گاما


گاما، سامانه جامعی برای اشتراک و انتشار محتواهای آموزشی معلمان عزیز در سراسر ایران سرافراز فراهم نموده است. در این وب سایت، معلمان گرامی می‌توانند نمونه سوالات امتحانی و محتوای آموزشی طراحی شده توسط خود را با دانش‌آموزان، مدارس و سایر همکاران فرهنگی به اشتراک بگذارند. به منظور دسترسی عمومی در سطح سازمان آموزش و پرورش کشور به توان علمی و آموزشی معلمان محترم و توسعه عدالت آموزشی در سطح کشور بیشتر خدمات این سامانه رایگان است، با این حال برای حمایت از دبیران زحمتکش و ایجاد انگیزه برای مشارکت فعال در تولید محتوای گنجینه آموزشی برخی محتواها برای فروش عرضه می‌شوند.
گاما دارای مجوز نشر دیجیتال از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و کلیه فعالیت‌های آن منطبق بر قوانین مرتبط با مؤسسات فرهنگی است.

همکاری با گاما

محتوای من چقدر می ارزد؟

در راستای تأمین حقوق مصرف کنندگان ارزش گذاری محتوا توسط گاما و تیم داوری تخصصی بر اساس معیارهای مختلفی انجام شده و کاربر در این امر دخالتی ندارد.

نحوه و شرایط تسویه در گاما چگونه است؟

در پنل کاربری دبیر لیست کاملی از فروش در اختیار شما قرار می‌گیرد، شما در داشبورد خود می‌توانید هر لحظه میزان درآمد خود را مشاهده کنید. در صورتی که مبلغ درآمد شما بیشتر از 40 هزار تومان باشد، در هر زمانی که مایل بودید می‌توانید درخواست تسویه حساب خودتان را بدهید. گاما در روزهای یکشنبه هر هفته به درخواست‌های تسویه رسیدگی می‌کند.

درصد همکاری با گاما چگونه است؟

گاما تنها بستر عرضهٔ محتوا است و تولیدکننده را در فروش آن سهیم می‌کند. هم‌اکنون سهم ثبت کننده 36٪ از فروش نمونه سؤالات و 60٪ از فروش محتوای آموزشی است.

استانداردهای گاما

رعایت استانداردهای مورد تایید گاما برای تایید محتوا الزامی است.

قوانین تایید محتوا

- رعایت استانداردهای گاما
- درج هرگونه تبلیغات در فایل‌های ارسالی (شامل: واترمارک، لوگو، آدرس سایت و...) ممنوع است.

- فیلترهای مرتبط با محتوای ثبت شده باید به صورت کامل، دقیق و واقعی تکمیل شده و توضیحات مناسبی برای آشنایی خریدار به آن اضافه شود.
- محتوا باید متناسب با نیازهای سایت باشد.
- فایل ارسالی باید متناسب با مطالب درسی و آموزشی نظام جدید آموزشی باشد، از ثبت موارد مربوط به سال‌های دور خودداری کنید.
- گاما تنها اقدام به انتشار محتوایی می‌کند که به شکل کامل با قوانین سایت منطبق باشد.

توجه: در صورتی که محتوای ارسالی شما ناقض هر یک از شرایط زیر باشد هزینه‌ی بررسی به میزان 500 تومان از درآمد شما کسر خواهد شد.

- ارسال محتوای تکراری؛ قبل از ارسال محتوا به سایت گاما از عدم وجود آن مطمئن شوید.
عدم توجه به پیام‌ها؛ پیام‌های ارسالی داوران را به دقت خوانده و مطابق با آن عمل کنید.
- عدم رعایت قوانین کپی‌رایت؛ اسکن از کتاب‌های کمک آموزشی و یا انتشار فایل‌های سایت‌های دیگر یا فایل متعلق به دیگران در سایت.
کیفیت طراحی نامطلوب؛ کیفیت ظاهری و صفحه آرایی فایل برای عرضه در سایت مناسب نیست یا مطابق با استانداردهای گاما نیست.

- عدم رعایت قوانین تأیید محتوای گاما؛ رعایت تمامی قوانین مربوط به محتواهای ارسالی الزامی است. 

- ما همواره بیشترین تلاش خود را خواهیم کرد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، پاسخ کلیه درخواست‌ها را ارسال کنیم؛ اما به طور معمول، زمان پاسخگویی به هر درخواست، ۳ روز کاری است.

راهنمای پنل کاربری دبیران

دبیران با عضویت در سایت گاما امکان کسب درآمد از محتواهای تولیدی خود را کسب کرده و دارای یک صفحه پروفایل عمومی برای معرفی خود خواهند شد.

اگر قبلاً به عنوان یک کاربر دبیر ثبت نام کرده اید، برای ورود به حساب کاربری خود شماره موبایل یا ایمیل و رمز عبور خود را وارد کرده و وارد سایت شوید.

در صورتی که تاکنون عضو سایت نشده‌اید یا در ورود به سایت مشکل دارید از صفحه «راهنمای عضویت و ورود» بازدید کنید.

پروفایل دبیر

منوی کاربری

پس از اینکه صحت اطلاعات وارد شده تایید شد و شما وارد سایت شدید در صورتی که اطلاعات مورد نظر در مرحله ثبت نام را به دقت وارد کرده‌ باشید به صفحه «داشبورد» وارد خواهید شد.

قسمت اول: منوی کاربری را نشان می‌دهد.
قسمت دوم: اطلاعات کلی شامل تصویر پروفایل، نام، نوع حساب کاربری، درآمد، موجودی کیف پول، تعداد پاسخ به پرسش و تعداد پیام‌های خوانده نشده را مشخص می‌کند.
قسمت سوم: در این بخش آمار کلی از فعالیت دبیر در ارسال محتوا و همچنین آخرین پیام‌ها به دبیر نمایش داده می‌شود.
قسمت چهارم: پیشنهادات ویژه گاما به کاربر بر اساس مقطع تحصیلی است.

پس از ورود به پروفایل کاربری‌تان منویی به شکل زیر برای شما نمایش داده می‌شود که در ادامه به تشریح جزئیات هر قسمت خواهیم پرداخت.

1- تکمیل پروفایل

مهمترین قسمت بعد از ثبت نام در سایت تکمیل کردن اطلاعات مورد نیاز است.
شما باید با مراجعه به این بخش اطلاعات تکمیلی خود مانند: مقطع تدریس، رشته، استان، ناحیه و مدرسه خود و... را انتخاب کنید تا ما بتوانیم در بخش پیشنهادها و همچنین کاربری آسان‌تر سایت شما را همراهی کنیم.

9- تایید هویت

مرحله تایید هویت برای کاربران در ابتدای ثبت نام انجام می‌شود. با توجه به اینکه امکان ثبت نام و ورود به سایت با ایمیل یا شماره موبایل مهیا است در صورتی که شما تمایل داشته باشید می‌توانید با تایید هر دو مورد در این بخش در دفعات بعدی تجربه ورود ساده‌تری را برای خود رقم بزنید.

3- ویرایش رمز عبور

در صورت تمایل به ویرایش رمز عبور خود در سایت می‌توانید از این بخش آن را تغییر داده و در دفعات بعدی از رمز جدید خود استفاده کنید.
* توجه: برای ویرایش رمز باید رمز عبور قبلی خود را وارد کنید.

4- خروج

با کلیک بر روی این قسمت و یا دکمه خروج در گوشه سمت راست بالای سایت می‌توانید از حساب کاربری خود خارج شوید.
* توجه: در صورتی که در مکان‌های عمومی، مدرسه و یا هر محلی به غیر از سیستم‌های شخصی خود وارد سایت شده‌اید پس از پایان کارتان از سایت خارج شوید.

مدیریت و ثبت

5- نمونه سوالات

با کلیک بر روی این دکمه در منوی کاربری خود وارد صفحه «مدیریت نمونه سوالات» خواهید شد.
در این قسمت می‌توانید لیست کامل نمونه سوالات ارسالی خود را همراه با جزئیات آن شامل 3- تعداد دانلود 4- تاریخ ثبت و 5- وضعیت آن را مشاهده کنید.

5- نمونه سوالاتی که شما ارسال می‌کنید ممکن است در یکی از شش حالت زیر قرار گیرد:

بررسی نشده (ویرایش شده): سوالات پس از ثبت یا ویرایش در این حالت قرار می‌گیرند. در این وضعیت شما باید منتظر بمانید تا یكی از داوران مرتبط با آن سوال پس از بررسی وضعیت جدیدی را ثبت نماید.
تایید شده: پس از بررسی سوال توسط داوران در صورتی كه مشكلی وجود نداشته باشد، فایل یك امتیاز بین (A-D) گرفته و قیمت گذاری می‌شود. از این به بعد این سوال در لیست سوالات سایت نمایش داده خواهد شد.
رد شده: این احتمال وجود دارد كه پس از بررسی مشخص شود كه این سوال قبلاً در سایت ثبت شده است یا اینكه دارای كیفیت لازم نباشد، در این صورت داوران این وضعیت را برای سوال تعیین می‌كنند.
پیام دار: در برخی موارد سوالات دارای ایرادات نگارشی، محتوایی و... به صورت جزئی است كه جهت ویرایش به كاربر ارجاع داده می‌شود. شما باید پیام‌های ارسال شده را به دقت بخوانید.
غیر فعال: در صورتی كه فایلی كه شما بارگزاری كرده‌اید در حال حاضر از نظر مطابقت با كتاب درسی و یا نكات دیگر مشكل دارد در این حالت قرار می‌گیرند.
حذف شده: در برخی موارد سوء استفاده توسط افرادی از سوالات فرد دیگر بدون اجازه او انجام می‌شود یا تخطی از قوانین سایت صورت گرفته كه در این صورت مدیر اقدام به حذف مستقیم فایل می‌نماید.

6- شما از این بخش می‌توانید محتوای ارسالی خود را ویرایش یا حذف کنید.
* توجه: نمونه سوالات تایید شده امکان حذف ندارند.

1- ثبت نمونه سوال

پس از ورود به قسمت ثبت یا ویرایش آزمون صفحه‌ای مطابق شکل زیر را مشاهده می‌کنید. به منظور رعایت استانداردهای مورد نیاز و تسریع در فرآیند رسیدگی و ارزیابی نمونه سوالات امتحانی راهنمای زیر را مطالعه کنید و تمام نکات آن را به طور دقیق رعایت نمایید.

1- برای مدارس دوره اول و دوم ابتدائی، دبستان را انتخاب کنید. برای دبیرستان‌های دوره اول متوسطه، دوره اول متوسطه را انتخاب کنید. برای دبیرستان‌های دوره دوم متوسطه، دوره دوم متوسطه-نظری را انتخاب کنید. برای هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای یا کار و دانش دوره دوم متوسطه، دوره دوم متوسطه-فنی را انتخاب کنید. برای نظام قدیم متوسطه، دبیرستان را انتخاب کنید.

2- پایه مورد نظر را از این قسمت تعیین کنید.

3- در صورتی که مقطع دوره دوم متوسطه- نظری یا دوره دوم متوسطه- فنی را انتخاب کرده باشید، در این قسمت می‌توانید رشتۀ مورد نظر خود را انتخاب کنید. درس‌های که در همۀ رشته‌ها مشترک هستند در دستۀ مشترک کلیه رشته‌ها قرار دارند. درس‌هایی که اختیاری هستند، در دستۀ دروس انتخابی قرار دارند.

4- کتاب درسی مورد نظر را در این فیلتر می‌توانید انتخاب کنید. اگر مطلبی ثبت می‌کنید که مربوط به چند کتاب درسی است، در این فیلتر درسی به نام جامع دروس یا فراگیر دروس وجود دارد که باید آن را انتخاب کنید.

5- فهرست عناوین هر کتاب درسی در این فیلتر قابل انتخاب است.

  • برای آزمون‌های نوبت دوم مبحثی انتخاب نکنید، چون بدیهی است که آزمون از کل کتاب طراحی شده است.

  • برای آزمون‌های نوبت اول نیز نیازی نیست که مبحث انتخاب شود. با این حال در پایان عنوان آزمون قید کنید که از چه مباحثی طراحی شده است. چون بودجه‌بندی دبیران در آزمون‌های میانترم با هم تفاوت دارد.

  • وقتی تعداد مبحث‌های مورد نظر بیش از یک مبحث است، با نگه داشتن کلید Ctrl روی صفحه کلید می‌توانید چند مبحث را انتخاب نمایید.

6- نوع آزمون را مطابق راهنمای نوع آزمون در جدول زیر انتخاب کنید.

6- نوع آزمون را مطابق راهنمای نوع آزمون در جدول زیر انتخاب کنید.

نوع آزمون توضیح الگوی استاندارد مورد تایید گاما

آزمونک

آزمونی است که از یک فصل یا درس کتابی طراحی شده باشد مانند؛ آزمون علوم تجربی پایه هشتم | فصل 3: از درون اتم چه خبر

نمونه آزمونک استاندارد گاما

آزمون مستمر

آزمونی است که از چند درس کتاب یا یک بخش طراحی شده باشد مانند؛ آزمون علوم تجربی پایه هشتم | فصل اول تا سوم

نمونه آزمون مستمر استاندارد گاما

آزمون عملکردی

آزمونی است که برای نشان دادن جنبۀ کاربردی یک یا چند مبحث درسی طراحی شده است. این آزمون‌ها فقط در دورۀ دبستان طراحی می‌شوند و در حال حاضر برای سایر دوره‌ها کاربردی ندارند.

نمونه الگوی آزمون عملکردی استاندارد گاما

 آزمون نوبت اول

آزمون پایانی نوبت اول است.

نمونه الگوی آزمون نوبت اول و دوم استاندارد گاما

آزمون نوبت دوم

آزمون پایانی نوبت دوم است.

آزمون تستی و پیشرفت تحصیلی

آزمون‌های تستی مانند پیشرفت تحصیلی‏، مسابقۀ علمی، آزمون علمی جامع و آزمون‌های آزمایشی جامع در این قسمت قرار می‌گیرند.

نمونه الگوی آزمون پیشرفت تحصیلی استاندارد گاما

مسابقات و المپیادها

المپیادهای ملی و بین‌المللی و مسابقات بین‌المللی مانند آزمون تیمز و مسابقات ریاضی کانگورور در این دسته قرار می‌گیرند.

 

ورودی مدارس نمونه و تیزهوشان و کنکور

آزمون‌های ورودی مدارس نمونه دولتی‏، تیزهوشان و کنکور سراسری در این دسته قرار می‌گیرند.

 

پیک آموزشی یا پیک آدینه

پیک‌های آدینه، پیک‌های ماهانه و پیک‌های نوروزی در این قسمت قرار می‌گیرند.

نمونه الگوی پیک آموزشی استاندارد گاما

کتاب، تحقیق، جزوه و درسنامه

کتاب‌های کمک آموزشی تالیفی کاربران، جزوه‌های درسی، درسنامه و تحقیق‌های دانش‌آموزی مرتبط با مباحث درسی را در این قسمت ثبت نمایید.

نمونه الگوی کتاب الکترونیکی استاندارد گاما

مجموعه سوال طبقه‌بندی شده

فایل‌هایی که شامل پرسش و پاسخ درس به درس از کل فصل‌های یک کتاب درسی باشند یا مجموعه سوالات و تمرین‌هایی که به صورت درس به درس طبقه‌بندی شده باشند در این دسته قرار می‌گیرند.

نمونه الگوی مجموعه سوال طبقه بندی استاندارد گاما

کتاب کار الکترونیکی (ایبوک)

فایل‌هایی که مشابه کتاب کار یک درس قابل استفاده باشند. کتاب کار شبیه مجموعه سوال طبقه بندی شده است با این تفاوت که در سوال‌های یا تمرین‌های هر درس، انواع سوالات از قبیل؛ تستی،‏ جاخالی، درست و نادرست و تشریحی وجود دارد.

نمونه الگوی کتاب الکترونیکی استاندارد گاما

7- اگر نمونه سوالی که ثبت شده است دارای پاسخ تشریحی یا پاسخ کلیدی است، نوع پاسخ را انتخاب کنید. در صورتی که آزمون فاقد پاسخ است، این فیلتر را خالی بگذارید.

8- سطح سختی: پس از بررسی دقیق محتوای آزمون سطح دشواری آن را روی یکی از حالت‌های ساده، متوسط یا سخت قرار دهید. توجه داشته باشید که تعیین این فیلتر به کاربران کمک می‌کند تا به سوالات متناسب با سطح استعدادهای خود دستیابی راحت‌تری داشته باشند. این فیلتر هیچ اثری روی قیمت آزمون ندارد.

9- سطح برگزاری: این فیلتر کمک می‌کند تا طبقه بندی منظمی از آزمون‌های استان‌ها‏، نواحی و مدارس کشور داشته باشیم.

  • اگر مقدار این فیلتر را روی استان قرار دهید، فیلتر استان فعال می‌شود که باید آنها را نیز کامل کنید. از این حالت برای آزمون‌های هماهنگ استانی، آزمون‌های هماهنگ مدارس نمونه دولتی استان‌ها و آزمون‌های هماهنگ پیشرفت تحصیلی استان‌ها استفاده می شود.

  • اگر مقدار این فیلتر را روی ناحیه قرار دهید، فیلترهای استان و ناحیه فعال می‌شوند که باید آنها را نیز کامل کنید. از این حالت برای آزمون‌های هماهنگ منطقه‌ای استفاده می شود.

  • اگر مقدار این فیلتر را روی مدرسه قرار دهید، فیلترهای استان، ناحیه و مدرسه فعال می‌شوند که باید آنها را نیز کامل کنید.

10- سال تحصیلی: منظور سالی است که آزمون در آن سال برگزار شده است. مقدار این فیلتر را طوری انتخاب کنید که با سربرگ آزمون مطابقت داشته باشد.

11- استان مورد نظر را با این فیلتر انتخاب کنید. برای مدارس خارج از کشور، این فیلتر را در وضعیت خارج از کشور قرار دهید.

12- ناحیۀ مورد نظر را با این فیلتر انتخاب کنید.

13- مدرسۀ مورد نظر را با این فیلتر انتخاب کنید. اگر نام مدرسه‌ای در لیست نیست یا اینکه تغییر کرده است، از طریق ارسال پیام به مدیر اطلاع دهید تا اصلاح گردد.

14- عنوان آزمون در مرحلۀ ثبت به صورت خودکار تولید می‌شود. با این حال شما با ویرایش می‌توانید عنوان را زیباتر و گویا‌تر کنید.

  • در مقطع دبستان، عبارت ارزشیابی مستمر را به آزمون مداد کاغذی تغییر دهید.

  • در مقطع دورۀ اول متوسطه، عبارت دورۀ اول متوسطه را به دبیرستان یا مدرسه تغییر دهید.

  • در مقطع دورۀ دوم متوسطه، عبارت دورۀ دوم متوسطه را به دبیرستان تغییر دهید.

  • عبارت بعد از | را تا حد امکان کوتاه نمایید. مثلاً آذر 96: درس 1 تا 6

15- در صورتی که مباحث را انتخاب کرده باشید، به صورت خودکار عناوین مباحث در این قسمت قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با درج اطلاعات کامل‌تر در مورد آزمون به کاربران در انتخاب بهتر کمک کنید.

16- فایل pdf نمونه سوال از این قسمت قابل بارگذاری است.

17- فایل word نمونه سوال از این قسمت قابل بارگذاری است.

18- فایل پاسخنامه از این قسمت قابل بارگذاری است.

2- جستجو در سؤالات

راهنمای جستجو در سایت قبلاُ در «راهنمای دانش آموزان» توضیح داده شده است.

6- محتواهای آموزشی

7- پرسش و پاسخ

پس از کلیک بر روی این قسمت صفحه‌ای به شکل زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که لیست پرسش‌های مطرح شده توسط شما را نشان می‌دهد. شما می‌توانید وضعیت پرسش خود، تعداد پاسخ ارسالی و همچنین مواردی مانند ویرایش و یا حذف پرسش را در این قسمت انجام دهید.

در صورتی که سوال و یا مشکل درسی‌ای برایتان پیش آمده می‌توانید با کلیک بر روی «ثبت پرسش جدید» سوال خود را ثبت کرده تا پس از بررسی و در صورت تایید برای پاسخ‌دهی توسط سایر کاربران در سایت نمایش داده شود.

در صفحه ثبت پرسش شما باید فیلترهای مقطع، پایه، کتاب و مبحث را انتخاب کرده و با انتخاب عنوانی مناسب و نوشتن متن پرسش با کلیک بر روی «ثبت پرسش» سوال خود را ثبت کنید.
توجه: در صورتی که سوال شما دارای فایل پیوست می‌باشد می‌توانید با کلیک بر روی «انتخاب فایل ضمیمه» آن را به همراه پرسش ثبت کنید.

8- آزمون آنلاین

- مدیریت تست‌ها و آزمون‌ها

راهنمای کامل ثبت تست، مدیریت و ایجاد آزمون آنلاین را از اینجا ببینید.

- آزمون‌های شرکت کرده

با مراجعه به این بخش از حساب کاربری خود می‌توانید لیست آزمون‌هایی را که تاکنون در آن شرکت کرده‌اید را مشاهده کنید.

در این قسمت می‌توانید کارنامه آزمون‌های قبلی خود را دریافت کنید.
* توجه: آزمون‌هایی که شما آن را شروع کرده‌اید ولی به هر دلیلی مانند قطعی ناگهانی برق، نداشتن زمان و... نتوانسته‌اید آن را به پایان برسانید نیز در این قسمت لیست می‌شود که می‌توانید با کلیک بر روی دکمه «ادامه» آزمون را به پایان رسانده و کارنامه خود را دریافت کنید.

 

 

ثبت نمونه سوال امتحانی

پس از ورود به قسمت ثبت یا ویرایش آزمون صفحه‌ای مطابق شکل زیر را مشاهده می‌کنید. به منظور رعایت استانداردهای مورد نیاز و تسریع در فرآیند رسیدگی و ارزیابی نمونه سوالات امتحانی راهنمای زیر را مطالعه کنید و تمام نکات آن را به طور دقیق رعایت نمایید.