Processing math: 6%

گاما رو نصب کن!

اعلان ها
اعلان جدیدی وجود ندارد!
کاربر جدید

جستجو

میتونی لایو بذاری!

يک موج عرضی در يک تار منتشر می‌شود. در يک لحظه، نقطۀ P در حداكثر فاصله از وضع تعادل در جهت مثبت (برآمدگی) و نقطۀ Q در حداكثر فاصله از وضع تعادل در خلاف جهت مثبت (فرورفتگی) است و بين P و Q يک برآمدگی (قله) وجود دارد. پس از گذشت 0/1 ثانيه از اين لحظه، نقاط P و Q در وضع تعادل هستند. اگر فاصلۀ دو نقطۀ P و Q از يكديگر ۶۰ سانتی‌متر باشد، تندی انتشار موج در تار چند متر بر ثانيه می‌تواند باشد؟ 

1 ) 

11

2 ) 

8

3 ) 

\frac{11}{2}

4 ) 

4

پاسخ تشریحی :
نمایش پاسخ

PQ=\frac{3}{2}\lambda =60cm\Rightarrow \lambda =40cm=0/4m

برای هر ذره در حال نوسان، مدت حركت از \pm A تا وضع تعادل \frac{T}{4} است؛ اما توجه كنيد كه اين 0/1 ثانيه می‌تواند مربوط به دفعات بعدی رسيدن به وضعيت تعادل باشد. يعنی:

0/1=(2n-1)\frac{T}{4},n=1,2,3,....\Rightarrow T=\frac{0/4}{2n-1}

\lambda =v.T\Rightarrow v=\frac{\lambda }{T}=\frac{0/4}{\frac{0/4}{2n-1}}=(2n-1),n=1,2,3,....

يعنی v بايد يک عدد طبيعی فرد باشد، كه تنها گزينۀ ۱ می‌تواند پاسخ باشد. 

تحلیل ویدئویی تست

تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

علی ملاولی