اصول تهیه و طراحی پاورپوینت حرفه ای برای سمینار


یکی از ایراداتی که در بیشتر سمینارها مشاهده می‌شود اسلایدهای خشن، زمخت و گل و بلبل و اسلایدهای اضافی و غیر مرتبط با موضوع مورد بحث می‌باشد. بنابراین اگر سخنران کمی حوصله به خرج داده و پاورپوینت زیبایی را ارئه نماید، می‌تواند نظر حاضرین را در مورد موضوع ارائه شده تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که 20 سال پیش، یکی از اصلی‌ترین ابزارهای آموزشی که سخنرانان حرفه‌ای از آن استفاده می‌کردند استفاده از اسلاید و پروژکتور برای نمایش آنها بود. اما امروزه روشی که سخنرانان حرفه‌ای و حتی غیر حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند، استفاده از پاورپوینت است. 

نرم‌افزار پاورپونیت (Powerpoint) از بسته نرم‌افزاری Office شرکت مایکروسافت است که با ‌هدف تسهیل در ارائه سخنرانی یا تدریس مطالب آموزشی انتخاب شده است.

این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد که از تصاویر، نوشته‌ها، فیلم‌، صوت و حرکات و افکت‌های تصویری و انیمیشن استفاده نمایید تا بتوانید سخنرانی و ارائه بهتری داشته باشید نه این که تمام زحمات شما به عنوان ارائه دهنده نیز به عهده پاورپوینت باشد!

در طراحی و ساخت پاورپوینت نکات بسیار زیادی وجود دارد:

1- بزرگ بنویسید:

بله! پاورپوینت برای دیده شدن ساخته می‌شود نه برای نگاه کردن با ذره‌ بین! خیلی‌ها اعتقاد دارند که متن باید فقط تا اندازه‌ای که قابل خواندن است بزرگ باشد و این یک اشتباه بزرگ است! تا می‌توانید باید کوتاه اما بزرگ بنویسید!

2- از فونت‌های استاندارد استفاده کنید:

توصیه می‌شود از فونت‌های سری B مانند B Nazanin، Bmitra، M Traffic و B Titr استفاده کنید. در یک پاورپوینت از حداکثر سه فونت مختلف استفاده نمایید. تنوع زیاد فونت‌ها باعث دور شدن پاورپوینت از هدف اصلی آن که پرداختن به موضوع اصلی است، خواهد شد.

از تصاویر و نمودارها استفاده کنید. تصاویر باعث می‌شوند که همه چیز در خاطر مخاطبان شما بماند، البته اگر تصاویر هنرمندانه انتخاب شوند نه هر تصویری! سعی کنید از تصاویر مرتبط، آموزشی و به یاد ماندنی استفاده کنید. پاورپوینت قرار نیست که مثل نرم‌افزار word باشد که تماماً در آن بنویسید! عکس‌ها و نمودارها را به کمک خود بیاورید.

3- از افکت‌های زیاد استفاده نکنید:

یک اصل کلی! هیچگاه بیش‌ از اندازه از افکت‌ها و جلوه‌های بصری استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود که مخاطبان شما پس از مدتی خسته شوند و هیچ تمایلی به نگاه کردن به پاورپوینت شما نخواهند داشت.

این که یک متن با یک جلوه خاص ظاهر شود و با یک جلوه عجیب و غریب مخفی شود، اصلاً جالب نیست! مخصوصاً اگر بیش از اندازه برای مخاطبانتان تکرار شود!

4- جمله نویسی نکنید:

قرار نیست در یک صفحه پاورپوینت جمله نویسی کنید! فقط باید محتوا را به گونه‌ای که نکات اصلی را برساند به صورت «تیتر» بیان کنید.

مثلاً اگر قرار است بگویید که:

سیاره زهره گرم‌ترین سیاره در منظومه شمسی است و تنها سیاره‌ای است که زمان چرخیدن آن به دور خودش (چرخش وضعی)، از چرخیدنش به دور خورشید (چرخش انتقالی) طولانی تر است.

باید در پاورپوینت خود اینطور عمل کنید:

  • سیاره زهره
  • گرم‌ترین
  • چرخش وضعی طولانی تر از انتقالی!

قرار نیست همه چیز در پاورپوینت باشد، فقط باید نکات اصلی باشد که شما در مورد آنها بیشتر و کامل‌تر صحبت کنید.

5- قانون 6 * 5 را رعایت کنید:

قانون 6 * 5 یک قانون اجتناب ناپذیر است که می‌گوید پاورپوینت شما حداکثر باید 5 خط داشته باشد و در هیچ خطی هم نباید از 6 کلمه بیشتر استفاده شده باشد.

اگر این قانون را زیر پا بگذارید، مطمئناً مسیر اشتباهی در طراحی پاورپوینت خود رفته‌اید!

6- از اسکرین شات مطالب کتاب‌های درسی بپرهیزید
استفاده ازاسکرین شات متن‌ها کار شما را ضعیف و کم ارزش می‌کند. و برای بینندگان پاورپوینت هم کاملاً روشن است که شما به جای تایپ مطالب و طبقه بندی خلاقانه آنها از تصویر مطالب استفاده کرده اید و در نتیجه اهمیت چندانی برای کار شما قائل نخواهند شد.