{{ (unreadNum > 99)? '+99' : unreadNum }}
اعلان ها
اعلان جدیدی وجود ندارد!

پربازدیدها: #آزمون‌های_بهمن #کلاس‌های_آنلاین #آزمون‌ساز

تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی از خرداد ۹۸ در سراسر کشور

ثبت شده در 22 مهر 1397     دسته بندی : اخبار آموزش و پرورش

گاما- رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: سامانه تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی به شکل آزمایشی فعال است و درصدد هستیم که این سامانه در امتحانات خردادماه ۹۸ به‌طور کامل در سطح کشور فعال شود.

به گزارش گاما به نقل از ایسنا، عبدالرسول عمادی در گردهمایی روسای ادارات سنجش استان‌های سراسر کشو در آذربایجان شرقی، ارسال الکترونیکی سؤالات در فصل امتحانات امسال را یک گام اساسی برای تحول در فرآیند ارزشیابی مطرح کرد و گفت: همه‌ساله در فصل امتحانات همه نگران موضوع افشای سؤالات در فرآیند ارسال و تکثیر در حوزه‌های ارزشیابی بودند و امسال که برای اولین بار ارسال به شکل الکترونیکی صورت گرفت به همه مشکلات و شبهه‌ها در این زمینه خاتمه داد.

عمادی تصریح کرد: این اقدام بزرگی برای حفظ آبروی آموزش‌وپرورش است چراکه افشای سؤالات در هر مرحله، بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت هرچند که موضوع افشای سؤالات که در برخی محل آزمون و گاهی چند دقیقه قبل از امتحانات صورت می‌گرفت در حدی نبود که کلیت آزمون را زیر سؤال ببرد، با ارسال الکترونیکی سؤالات، فرآیند ارزیابی را استاندارد کردیم.

وی طرح و ارسال سؤالات، تصحیح اوراق امتحانی و اعلام نتایج را فرآیندهای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی برشمرد و بر استانداردسازی هریک از این مراحل تأکید کرد و ادامه داد: یکی از شاخص‌های مدیر موفق این است که بتواند در حوزه خود استانداردسازی‌های لازم را انجام دهد و استانداردهای موجود را نیز ارتقا دهد.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه ادامه داد: ازآنجاکه استانداردهای مورداستفاده در فرآیند ارزشیابی قدیمی بودند امکان سوءاستفاده به سودجویان برای جعل مدرک می‌داد و گاهی نیز گفته می‌شد که نمرات با این شیوه ارزشیابی اعتبار لازم را ندارند اما استانداردسازی فرآیند به همه این مشکلات خاتمه می‌دهد.

عمادی ادامه داد: در راستای استانداردسازی فرآیند ارزشیابی پیشرفت تحصیلی سه سامانه فعال هستند که سامانه امین ویژه فارغ‌التحصیلان است، سامانه فاینال نیز برای نگه داشت و ضبط نمرات امتحانی است و درصدد هستیم سامانه تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی نیز که به‌صورت آزمایشی فعال است، در امتحانات خردادماه ۹۸ به‌طور کامل در سطح کشور فعال شود.

وی استانداردسازی نحوه طراحی سؤالات امتحانی را یکی دیگر از دغدغه‌های مرکز سنجش وزارت عنوان کرد و ادامه داد: شیوه مورداستفاده در طراحی سؤالات متأسفانه هنوز قدیمی است و نیاز است یک راهنمای عمل و استاندارد به‌روز در این زمینه را داشته باشیم و از امسال طراحان سؤال قرنطینه خواهند شد و همچنین در طرح سؤال مداخله خواهیم کرد تا سؤالات با استانداردهای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی مطلوب فاصله نداشته باشد.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه وزارت آموزش‌وپرورش به دنبال این است که تمامی مستندات دانش آموزان از ثبت‌نام در پایه اول ابتدایی تا فارغ‌التحصیلی در سامانه‌ای یکپارچه ثبت شود، ادامه داد: در مقاطع ابتدایی که ارزشیابی به‌صورت توصیفی است نیز باید مستندات موجود در سامانه الکترونیکی حفظ شود و این کار دور از دسترس نیست.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، عمادی گفت: سامانه فاینال که در مقطع متوسطه فعال است باید در مقاطع تحصیلی دیگر نیز فعال باشد و تداوم فعالیت این سامانه می‌تواند به پیشرفت آموزش‌وپرورش کمک کند و به آموزش نیز جهت دهد.

وی در ادامه افزود: مطابق نظر وزیر آموزش‌وپرورش نام این مرکز به نام مرکز سنجش و تضمین کیفیت تغییر می‌یابد و این مرکز همچنان زیر نظر وزیر آموزش‌وپرورش فعالیت خواهد کرد.