{{ (unreadNum > 99)? '+99' : unreadNum }}
اعلان ها
اعلان جدیدی وجود ندارد!

پربازدیدها: #آزمون‌های_نوبت_اول #کلاس‌های_آنلاین #آزمون‌ساز

لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
تو بپرس ، بقیه بهت جواب میدن!

یکی فشار در شاره ها رو توضیح میده

   BANG BANG
  16 آذر 16:46

1 پرسش 0 پاسخ 7 امتیاز
فیزیک (1) دهم دوره دوم متوسطه- نظری علوم تجربی

بچه ها فشار در شاره چیه؟کسی چیزی میدونه؟


لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
   ؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟
  22 آذر 10:23

16 پرسش 189 پاسخ 1214 امتیاز

سلام
در دنیای فیزیک حالت ماده گاز و مایع‌، به طور کلی شاره می‌گویند. پس اگر در جایی نوشته شده باشد فشار در شاره ها منظور همان فشار مایعات و فشار گازها هست.

نکته‌ای بسیار که در ادامه از آن استفاده می‌‌کنیم، این است که به هر سطحی که با شاره‌ای (گاز یا مایع) ساکن در تماس باشد، نیرویی عمودی وارد می‌شود. این سطح می‌تواند جداره یک ظرف محتوی شاره یا جسمی باشد که در شاره غوطه‌ور است. توجه داشته باشید که اگر شاره را در کل ساکن در نظر بگیریم، به هر حال مولکول‌های آن در حال حرکت هستند. نیروی عمودی که توسط شاره به سطح دیواره‌ها یا اجسام وارد می‌شود، ناشی از برخورد همین مولکول‌های در حالت حرکت است.

به طور مثال، به دیواره یا جداره داخلی یک لاستیک پر از هوا نیروی عمودی وارد می‌شود. فشار هوای درون لاستیک باید به حدی باشد که بتواند در مقابل نیروی وزن خودرو و فشار هوای بیرون (محیط آزاد) در تعادل باشد. توجه داشته باشید که نیروی وارد شده از به سطح خارجی لاستیک توسط هوای آزاد نیز به صورت عمودی است.

   Parsa Bo
  17 آذر 11:47

0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

خب سلام دوست عزیز فشار در شاره اصلا معنی شاره یعنی مایعات و گاز فشار در شاره یعنی فشار در مایعات و گاز خب وقتی شاره ای (مایع یا گاز) ساکن است ، به هر سطحی که با آن در تماس باشد، مانند جداره یک ظرف یا سطح جسمی که در شاره غوطه ور است، نیرویی عمودی وارد می کند. این همان نیرویی است که وقتی پاهای خود را درون یک استخر آب تکان می دهید احساس می کنید که پاهای شما را فشار می دهد این دقیقا معنی کامل فشار در شاره و فرمول فشار را که بلدی f بر روی a نیرو بر مساحت هر چی سطح کمتر فشار بیشتر و هر چی سطح بیشتر فشار کمتر و اینکه فشار توی مایع با گاز کاملا متفاوته چون که گاز تراکم پذیر است میشود آن را متراکم کرد تا حدی ولی اصلا و ابدا امکان ندارد بتوان مایعات و جامدات متراکم کرد زیرا تراکم ناپذیرند و هر کدام از اینهارو با مسائل فشار حل میکنند و اینکه فرمول بدست اوردن فشار اگر بخوای فشار در شاره با در نظر گرفتن حساب کنی فرمول میشه pgh+p0و بدون هوا pgh فشار در شتاب گرانش معمولا 10 میگیرند و h ارتفاع هست امیدوارم متوجه شده باشی و نهایت استفاده برده باشی