{{ (unreadNum > 99)? '+99' : unreadNum }}
اعلان ها
اعلان جدیدی وجود ندارد!

پربازدیدها: #آزمون‌های_مهر #کلاس‌های_آنلاین #آزمون‌ساز

لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
تو بپرس ، بقیه بهت جواب میدن!

نور خورشید زرد است، چرا در رنگین کمان هفت رنگ دارد؟

   ساهره محمودی
  5 مهر 23:53

3 پرسش 0 پاسخ 19 امتیاز
علوم تجربی پنجم دبستان

نحوه‌ی تبدیل نور زرد خورشید به رنگین کمان هفت رنگ را توضیح دهید.


لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
   Nazanin Ghanavati
  6 مهر 7:38

8 پرسش 2 پاسخ 47 امتیاز

سلام
نور خورشید همه رنگ های رنگین کمان را دارد و نور آن به طور کلی سفید است. منتها انرژی تابشی خورشید از بخش زرد- سبز طیف قابل مشاهده به ما می رسد. چون که جو و اتمسفر زمین برای خورشید مثل یک صافی عمل می کند و فقط انرژی تابشی این بخش را عبور می دهد. در نتیجه خورشید ممکن است زرد یا نارنجی به نظر برسد.
ما با استفاده از منشورها که نورها را جدا می کنند می توانیم رنگ های نور خورشید را مشاهده کنیم. نور قرمز که به وسیله تابش با حداقل انرژی در فوتون (معیار نور بینی) و با بلندترین طول موج ها تولید می شود، در طیف در رده های آخر قرار دارد. نور قرمز به تدریج به نور نارنجی تغییر می کند. که این نور هم به نور زرد می رسد. سپس زرد به سبز می رسد و بعد به آبی تغییر پیدا می کند. در بعضی از فهرست های رنگ های رنگین کمان، رنگ نیلی بعد از آبی قرار می گیرد. آخرین رنگ، رنگ بنفش است که با بیشترین انرژی درفوتون و کوتاه ترین طول موج ها به وسیله تابش تولید می شود.
اما این فهرست معنایش این نیست که خورشید فقط شش یا هفت رنگ دارد. هر سایه ای که بین رنگ ها وجود دارد یک رنگ است و طبیعت آنقدر رنگ تولید کرده که بشر هنوز نتوانسته برای آنها نامی انتخاب کند.
اما دلیل اینکه چرا پس از باران رنگین کمان در آسمان ظاهر می شود؟؟؟
در واقع قطرات باران مانند یک منشور عمل می کنند، طوری که وقتی نور خورشید که نور سفید است و از رنگ های مختلف تشکیل شده، به آن ها می تابد، نور را تجزیه و بازتاب می کنند.
یا به بیانی دیگر ،
وقتی نور خورشید از قطرات باران عبور می کند، شکسته شده و قطرات باران مانند منشور نور سفید را به رنگ های مختلف تجزیه می کند و باعث به وجود آمدن پدیده ای زیبا و خارق العاده به نام رنگین کمان می شوند. این پدیده معمولا هنگام بارش باران یا بعد از تمام شدن آن، در آسمان مشاهده می شود. همان طور هم که گفته شد هفت رنگ معروف رنگین کمان رنگ های : نیلی، بنفش، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز هستند. در واقع رنگین کمان شامل طیفی پیوسته از رنگ ها است.
موفق باشید