لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
تو بپرس ، بقیه بهت جواب میدن!

چرا در آبکاری یک جسم، آن جسم باید رسانای جریان الکتریسیته باشد؟

   سعيد مرادپور
  28 بهمن 15:49

7 پرسش 4 پاسخ 40 امتیاز
شیمی (3) دوازدهم دوره دوم متوسطه- نظری علوم تجربی

1. چرا در آبکاری یک جسم با فلز نقره، آن جسم باید رسانای جریان الکتریسیته باشد؟
2. آیا این جسم برای آبکاری شدن، حتما باید به قطب منفی باتری متصل باشد؟ چرا؟


لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
   میرحسین افضلی
  14 اسفند 16:25

0 پرسش 5 پاسخ 10 امتیاز

۱)چون بتونه الکترون هارو ازخودش رد کنه.

2

گزارش پاسخ انتخاب شده اشتراک گذاری
   محمد مهدی مرادی
  2 اسفند 12:13

2 پرسش 8 پاسخ 45 امتیاز

جواب سوال یک )فرایند آبکاری معمولا″ با فلزات گرانبها چون طلا و نقره ‌و کروم جهت افزایش ارزش فلزات پایه مانند آهن ‌و مس ‌و غیره و همچنین ایجاد روکشی بسیار مناسب (در حدود میکرومتر) برای استفاده از خواص فلزات روکش کاربرد دارد. این خواص می‌تواند رسانایی الکتریکی و جلوگیری از خوردگی باشد. فعل و انفعال بین فلزها با واسطه‌های محیطی موجب تجزیه و پوسیدگی آنها می‌شود چون فلزها میل بازگشت به ترکیبات ثابت را دارند. پوسیدگی فلز ممکن است به صورت شیمیایی(توسط گازهای خشک و محلولهای روغنی گازوئیل و نفت و مانند اینها) و یا الکتروشیمیایی (توسط اسیدها و بازها و نمک‌ها) انجام پذیرد. طبیعت و میزان خوردگی به ویژگی‌های آن فلز٬ محیط و حرارت وابسته است. روشهای زیادی برای جلوگیری از خوردگی وجود دارد که یکی از آنها ایجاد روکشی مناسب برای فلزها می‌باشد و معمول‌ترین روشهای روکش فلزها عبارتنداز: رنگین کردن فلزات ٬ لعابکاری ٬ آبکاری با روکش پلاستیک٬ حفاظت کاتدیک‌ و آبکاری با فلزات دیگر.

   محمدرضا غفارزاده
  11 فروردین 10:04

0 پرسش 3 پاسخ -3 امتیاز

1- آبکاری (به انگلیسی: electroplating) فرایند روکش‌دهی فلزی (Plating) است که با احیا کاتیون به وسیلهٔ جریان الکتریکی و نشاندن آن به‌صورت یک لایه روی ماده‌ای دیگر مانند فلز است. این فرایند برای افزایش ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر سایش و خوردگی یا برای اهداف تزئینی به‌کار می‌رود.
فرایندی که آبکاری به وسیلهٔ آن انجام می‌شود، رسوب‌دهی الکتریکی (electrodeposition) نام دارد و نحوهٔ کار آن وارونهٔ سلول گالوانیک است. کاتد قطعه ای‌ست که قرارست لایه رویش بنشیند، و آند فلزی‌ست که روکش است. این دو به وسیلهٔ الکترولیت با هم ارتباط الکتریکی دارند و با به‌کاربردن یکسوکننده جریان مستقیم به آند می‌رسد و باعث انحلال اتم‌های آن می‌شود. در سوی دیگر، این اتم‌ها با احیا در فصل مشترک کاتد و الکترولیت، بر روی آن رسوب می‌کنند. سرعت انحلال اتم‌ها از آند و احیای آنها در کاتد برابر است.
در گونه‌ای از آبکاری، آند از فلزی مانند سرب است که حل نمی‌شود و اتم‌هایی که باید برای روکش احیا شوند از پیش در الکترولیت موجودند.
2- رسوب الکترولیتی: اجزاء یونی قابل حل که عمدتاً یون‌های فلزی هستند در کاتد کاهش پیدا می‌کنند و در ته‌نشین شدن یک لایه رسوب الکترولیتی شده از محلول الکترولیتی به دست می‌آیند. آند نیز می‌تواند قابل حل یا غیرقابل حل باشد.
رسوب الکتروفورتیک: ماده ای که رسوب کرده‌است، در الکترولیت به صورت یک پودر ریز موجود می‌باشد. جذب انتخابی که روی ذرات انجام شده‌است، جداسازی یون‌ها از ذرات، تقابل با مولکولهای دو قطبی یا انتقال الکترون‌ها در محلول همگی باعث ایجاد بار در ذرات می‌گردند. هنگامی که یک بار سطحی اعمال می‌گردد، پتانسیل الکتریکی بین آند و کاتد در ابتدا باعث جدایش سطحی که پوشش دهی شده‌است می‌گردد.
پوشش‌های الکترولیتی در دسته‌بندی‌های متفاوتی می‌توانند اعمال گردند. محدوده آنها از لایه‌های همگن ساده تا رسوب‌های چند گانه پیچیده، می‌باشد.

   خانم تک الکترون هستم
  21 فروردین 20:56

0 پرسش 39 پاسخ 104 امتیاز

آبکاری جز حذفیاته :))))))
کیف کنید

   Abcd Ab
  22 اسفند 23:38

0 پرسش 5 پاسخ 1 امتیاز

لطفا اگه کسی شیمی یازدهم رو بلده قسمت سرعت واکنش پی ام بده

   آمنه عسكريان
  3 اسفند 15:14

1 پرسش 65 پاسخ 64 امتیاز

كلن رشته ى شما رشته ى زيباييه كه در تخيلات من ميگنجه

   نگین حیدری
  28 بهمن 20:30

0 پرسش 6 پاسخ 56 امتیاز

2/بله ک درنقش قطب منفی،کاتد،قرار بگیرد.......