لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
تو بپرس ، بقیه بهت جواب میدن!

انواع هوش و استعداد تحلیلی

   ستایش اعتصامی
  5 آذر 12:24

7 پرسش 89 پاسخ 243 امتیاز
هوش، خلاقیت و استعداد ششم دبستان

سلام لطفا بگید که ما چند تا هوش داریم و اسم هاشون چیه


لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
   نازنین زهرا پورکیخایی
  8 آذر 8:15

0 پرسش 2 پاسخ 7 امتیاز

ما کلی هوش داریم هوش ها خیلی زیادن مانمیگیم5هوش چون هواس5گانه داریم!
این هوش هایی که نام میبرم در تیزهوشان میاد.
هوش کلامی. هوش مهندسی. هوش واژگانی. هوش ادبی. هوش عددی. هوش مناسباتی. هوش منطقی. هوش ترکیبات. استعداد کفایت داده ها. هوش تصویری غیر کلامی هوش هندسی. هوش فضایی. هوش تجربی. هوش استنباطی. هوش ترجمه و تناظر?

0

گزارش پاسخ انتخاب شده اشتراک گذاری
   امیرحسین تیموری
  17 آذر 11:37

1 پرسش 22 پاسخ 102 امتیاز

1هوش کلامی 2هوش مهندسی 3هوش کلمات 4هوش ریاضی 5هوش تصویری 6هوش احساسی 7استعداد تحلیلی 8هوش دیداری 9هوش علوم یا تجربی که دارای چهار شاخه هوش فیزیکی 2 هوش قانونی که در ان قانون ها مورد استفاده است 5هوش زیست و زمینشناسی 10هوش مناظره و مشاعره 11هوش فکری 12هوش تعاملی هوش اجتماعی تجسم فنی هوش غیرکلامی

   اوا جون
  7 آذر 14:56

0 پرسش 26 پاسخ 56 امتیاز

هوش انواع مختلفی داره ....
هوش تجسمی کلامی منطق و ریاضی مکانیکی و دقت و سرعت


موفق باشید.

   آریا صالحی
  12 دی 18:35

0 پرسش 2 پاسخ 2 امتیاز

من تا جایی که میدونم
1.هوش کلامی
2.هوش تصویری
3.هوش سرعت و دقت
4.هوش منطقی و ریاضی

   هستی محمدی
  22 آذر 17:29

1 پرسش 2 پاسخ 14 امتیاز

سلام لطفا تست های بیشتری بزارید

   یاسین فاتحی
  17 آذر 18:27

0 پرسش 7 پاسخ 22 امتیاز

ما 5 تا هوش داریم /هوش اول هوش زبانی/ هوش دوم هوش شهودی/ هوش سوم هوش ریاضی /هوش چهارم هوش طبیعی وپنجم استعداد ودقتوتمرکز که اگه دنباله کتاب خوب برای رسیدن به هدف هستی من کتاب ET یا هوش کمپلکس که این دو تا کمکت می کنند

البته هوش های زیادی هست ولی من فقط بصورت جزعی گفتم که بصورت فرعی و کامل به 16 قسمت می شه که دوستان گفتن بسیاری از اون گفتن ولی اگه کامل می خوای دراین کتاب ها موجود هست

   سجاد عزیزی
  6 آذر 16:08

5 پرسش 57 پاسخ 109 امتیاز

سلام

هوش چیست ؟

هوش مجموعه ای از استعدادها است که حافظه، دقت، تمرکز، یادگیری، درک، سرعت پردازش و استدلال در آن دخیل هستند. در واقع هوش، فرآیندی ذهنی و دربرگیرنده‌ی ظرفیت منطقی، درک خودآگاهی، یادگیری، مهارت حل مسئله، برنامه‌ریزی، خلاقیت، دانش فردی، زبان و… است. هوش، توانایی یادگیری از تجربه‌ها، تفکر انتزاعی و برخورد کارآمد با محیط و افراد پیرامون خود است.

هوش در همه‌ مردم یکسان و به یک اندازه نیست و تفاوت‌های فردی در این زمینه بسیار برجسته است. چیزهای گوناگونی مانند عوامل فیزیولوژیکی، وراثت، یادگیری، شرایط خانوادگی، شرایط محیطی – اجتماعی و عوامل فردی در میزان هوش نقش دارند.

برخی از روان‌شناسان بر این باور هستند که هوش یک توانایی عمومی برای درک مطلب و استدلال است و خود را به صورت‌های گوناگون نشان می‌دهد. ما با بهره‌گیری از هوش است که می‌توانیم در برابر دیگران و محیطی که در آن هستیم رفتاری مناسب از خود بروز دهیم و کنش و تعامل سازنده‌ای با دیگران داشته باشیم و به حل مسائل زندگی بپردازیم.

انواع هوش در 4 دسته تبقه بندی می شود؟
1-هوش یعنی سازگاری با محیط.
2-هوش یعنی تفکر انتزاعی.
3-هوش یعنی توانایی و استعداد کافی در یادگیری.
4-هوش یعنی به کار انداختن توانایی های خود برای رسیدن به هدف مطلوب در زندگی و کسب و کار.
حال انواع هوش

. 1-هوش کلامی – زبانی (Verbal / Linguistic)

هوش کلامی زبانی، توانایی به کارگیری کلمات و زبان در زندگی است. آن چیزی که به شما کمک می‌کند تا زبان را برای مکالمه بیاموزید، هوش کلامی شما بوده است. شاعران، نویسندگان، مجریان و سخنوران توانایی زیادی در بکارگیری این هوش دارند. بدانید و باور داشته باشید که شما بدون این که دیگران چیزی درباره شما بگویند هوش کلامی بسیار قدرتمندی دارید.

به این علت که شما در ابتدای دوره زندگیتان به سرعت مکالمه را آموخته اید اما بعد ها در دوره های آموزشی و مدرسه با نوع آموزش نادرست و عدم استفاده از روش صحیح مطالعه شما را دل زده کرده اند. پس تمرکز ذهن خود را از روی حرف مردم بردارید و بدانید که رشد هوش کلامی عامل موفقیت شما در مدرسه، محل کار و ارتباطات اجتماعی است.

مهارت‌های افراد دارای هوش کلامی – زبانی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

خوب گوش دادن، خوب حرف زدن، قصه گویی، توضیح دادن، تدریس، استفاده از طنز، درک قالب و معنی کلمه‌ها، یادآوری اطلاعات، قانع کردن دیگران به پذیرفتن نقطه نظر آنها، تحلیل کاربرد زبان.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

شاعر، روزنامه نگار، نویسنده، معلم، وکیل، سیاستمدار، مترجم.

2-. هوش منطقی – ریاضی (Logical / Mathematical)
این هوش توانایی محاسبات ریاضی هر فرد است. دانشمندان، حسابداران و فیزیکدانان بیش از دیگران از این هوش بهره می‌برند. کسی که هوش منطقس – ریاضی ضعیفی دارد همیشه به این فکر می‌کند که هیچ وقت در ریاضی خوب نیستم و خوب نخواهم شد و ریاضیات را دوست ندارد.

هوش منطقی – ریاضی یعنی توانایی استفاده از استدلال، منطق و اعداد. این افراد به صورت مفهومی با استفاده از الگوهای عددی و منطقی فکر می‌کنند و از این طریق بین اطلاعات مختلف رابطه برقرار می‌کنند. آنها همواره در مورد دنیای اطرافشان کنجکاوند، سوال‌های زیادی می‌پرسند و دوست دارند آزمایش کنند.

مهارت‌های افراد دارای هوش منطقی – ریاضی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

مسئله حل کردن، تقسیم‌بندی و طبقه‌بندی اطلاعات، کار کردن با مفاهیم انتزاعی برای درک رابطه‌شان با یکدیگر، به کاربردن زنجیره طولانی از استدلال‌ها برای پیشرفت، انجام آزمایش‌های کنترل‌شده، سوال و کنجکاوی در پدیده‌های طبیعی، انجام محاسبات پیچیده ریاضی، کار کردن با شکل‌های هندسی.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

دانشمند، مهندس، برنامه نویس کامپیوتر، پژوهشگر، حسابدار، ریاضی‌دان.

3-. هوش دیداری – فضایی (Visual / Spatial)
توانایی درک اطلاعات فضایی و دیداری، دگرگون کردن آن‌ها و ساخت تصاویر ذهنی بدون حضور محرک اصلی را دربر می‌گیرد. هوش فضایی توانایی ساختن تصاویر ذهنی سه بعدی و حرکت دادن و چرخاندن آن تصاویر را نیز دربر می‌گیرد. در ضمن توانایی شما برای مذاکره با محیط و دنیای پیرامون شما وابسته به این هوش می‌باشد.

این نوع هوش توانایی درک پدیده های بصری است. یادگیرنده‌ها دارای این نوع هوش، گرایش دارند که با تصاویر فکر کنند و برای به دست آوردن اطلاعات، نیاز دارند یک تصویر ذهنی واضح ایجاد کنند. آنها از نگاه کردن به نقشه ها، نمودارها، تصاویر، ویدیو و فیلم خوششان می‌آید.

هوش فضایی در همه افراد وجود دارد و مانند هوش های دیگر قابل اندازه گیری است، اما برخی از افراد بر این باور هستند که این یک استعدادی است که بعضی ها دارند و بعضی ها ندارند.

مهارت‌های افراد دارای هوش دیداری – فضایی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

ساختن پازل، خواندن، نوشتن، درک نمودارها و شکل‌ها، حس جهت شناسی خوب، طراحی، نقاشی، ساختن استعاره‌ها و تمثیل‌های تصویری (احتمالاً از طریق هنرهای تجسمی)، دستکاری کردن تصاویر، ساختن، تعمیر کردن و طراحی وسایل عملی، تفسیر تصاویر دیداری.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

دریانورد، مجسمه‌ساز، هنرمند تجسمی، مخترع، کاشف، معمار، طراح داخلی، مکانیک، مهندس.

4-هوش موسیقایی (Musical)
این نوع هوش از سلسله هوش های گاردنر یعنی توانایی تولید و درک موسیقی. توانایی فهم موسیقی، ساخت، انتقال و درک معنای آهنگ در کنار ساز و کارهای زیر و بمی، ریتم و طنین و کیفیت صداست. افراد دارای این هوش متمایل به موسیقی با استفاده از صداها، ریتم‌ها و الگوهای موسیقی هستند. آنها بلافاصله چه با تعریف و چه با انتقاد، به موسیقی عکس العمل نشان می‌دهند. خیلی از این افراد بسیار به صداهای محیطی (مانند صدای زنگ، صدای جیرجیرک و چکه کردن شیرهای آب) حساس هستند.

مهارت‌های افراد دارای هوش موسیقایی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

آواز خواندن، سوت زدن، نواختن آلات موسیقی، تشخیص الگوهای آهنگین، آهنگ سازی، به یاد آوردن ملودی‌ها، درک ساختار و ریتم موسیقی.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

موسیقی‌دان، خواننده، آهنگساز.

5-هوش جنبشی – حرکتی (Kinetic/ Motion)

توانایی بهره‌گیری بخشی از بدن یا کل بدن برای حل مسئله یا راه‌حل‌سازی از جمله کنترل حرکات ظریف، خشن و دستکاری ماهرانه‌ی اشیا است.

این هوش یعنی توانایی کنترل ماهرانه حرکات بدن و استفاده از اشیا. افراد دارای این هوش، خودشان را از طریق حرکت بیان می‌کنند. آنها درک خوبی از حس تعادل و هماهنگی دست و چشم دارند (به عنوان مثال در بازی با توپ، یا استفاده از تیرهای تعادل مهارت دارند) و از طریق تعامل با فضای اطرافشان قادر به یادآوری و فرآوری اطلاعات هستند.

مهارت‌های افراد دارای هوش جنبشی – حرکتی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

رقص، هماهنگی بدنی، ورزش، استفاده از زبان بدن، صنایع دستی، هنرپیشگی، تقلید حرکات، استفاده از دست‌هایشان برای ساختن یا خلق کردن، ابراز احساسات از طریق بدن.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

ورزشکار، معلم تربیت بدنی، رقصنده، هنرپیشه، آتش نشان، صنعتگر.

6-هوش درون فردی (Intrapersonal)

هوش درون فردی ، توانایی درک احساس، نیت‌ها و انگیزه‌های خود است. این هوش یعنی توانایی درک خود و آگاه بودن از حالت درونی خود که افرادی که این هوش را دارند سعی می‌کنند احساسات درونی، رویاها، روابط با دیگران و نقاط ضعف و قوت خود را درک کنند.

مهارت‌های افراد دارای هوش درون فردی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

تشخیص نقاط ضعف و قوت خود، درک و بررسی خود، آگاهی از احساسات درونی، تمایلات و رویاها، ارزیابی الگوهای فکری خود، با خود استدلال و فکر کردن، درک نقش خود در روابط با دیگران.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

پژوهشگر، نظریه پرداز، فیلسوف.

7-. هوش برون فردی یا اجتماعی (External / Social)

توانایی شناخت و تمایز بین احساس، باورها و نیت‌های دیگران است. یعنی توانایی ارتباط برقرار کردن و فهم دیگران. اما افرادی که این هوش را دارا هستند سعی می‌کنند چیزها را از نقطه نظر آدم‌های دیگر ببینند تا بفهمند آنها چگونه می‌اندیشند و احساس می‌کنند. آنها معمولاً توانایی خارق العاده‌ای در درک احساسات، مقاصد و انگیزه‌ها دارند.

آنها سازمان‌دهنده‌های خیلی خوبی هستند، هر چند بعضی وقت‌ها به دخالت متوسل می‌شوند. آنها معمولاً سعی می‌کنند که در گروه آرامش را برقرار کنند و همکاری را تشویق کنند. آنها هم از مهارت‌های کلامی (مانند حرف زدن) و هم مهارت‌های غیرکلامی (مانند تماس چشمی، زبان بدن) استفاده می‌کنند تا کانال‌های ارتباطی با دیگران برقرار کنند.

مهارت‌های افراد دارای هوش برون فردی یا اجتماعی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

دیدن مسائل از نقطه نظر دیگران (نقطه نظر دوگانه)، گوش کردن، همدلی، درک خلق و احساسات دیگران، مشورت، همکاری با گروه، توجه به خلق و خو، انگیزه‌ها و نیت‌های مردم، رابطه برقرار کردن چه از طریق کلامی چه غیر کلامی، اعتماد سازی، حل و فصل آرام درگیری‌ها، برقراری روابط مثبت با دیگر مردم.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

مشاور، فروشنده، سیاست مدار، تاجر.

8-هوش طبیعت گرایی (Naturalism)

هوارد گاردنر پس از بیان هوش های ذکر شده، احساس کرد افرادی وجود دارند که در هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی‌گیرند ولی علاقه زیادی به طبیعت و کار در آن دارند. این افراد علاقه زیادی به گیاه شناسی، جانورشناسی، عکاسی، پیاده روی در و چادر زدن در طبیعت و کوه نوردی دارند.

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

کشاورزی، باغبانی، گیاه شناسی و جانورشناسی، حفاظت از محیط زیست، نقاشی و عکاسی از طبیعت و کوهنوردی.

برای مطالعه مقاله کامل و جامع هوش طبیعت گرایی کلیک کنید.

البته هوش هشتم (طبیعت گرایی) با کمی تأخیر به مدل هفت گانه قبلی اضافه شد و مدل هوش هشت گانه را شکل داد. الگوی هوش چندگانه گاردنر بعدها تکمیل‌تر شد و همان طور که پیش تر هم گفتم او پیشنهاد کرد که هوش وجودی (Existential) و هوش اخلاقی (Moral) هم به فهرست هوش های چندگانه اضافه شوند.

9-هوش اخلاقی (Moral)

گاردنر هوش اخلاقی را ظرفیت و توانایی درک درست از اخلاق، داشتن اعتقادات اخلاقی قوی و عمل به آنها و رفتار درجهت صحیح و درست تعریف می‌کند.

مهارت‌های افراد دارای هوش اخلاقی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

باورهای اخلاقی قدرتمند، توانایی عمل به باورهای خویش، رفتار مناسب و صحیح در برخورد با دیگران.

10-هوش هستی گرایی یا وجودی (Ontological)

هوش هستی گرا یعنی تمایل انسان به جستجو و طرح سوال درباره خود، خدا و جهان هستی از ازل تا ابد. این هوش تا حدودی انسان را به سوی مسائل ماورایی سوق می‌دهد.

مهارت‌های افراد دارای هوش هستی گرا یا وجودی بالا شامل موارد زیر می‌شود:

تلاش برای پیدا کردن پاسخ برای سوالاتی مانند معنای زندگی، مفهوم مرگ، دلایل وجود هستی و خدا و…

شغل‌های مناسب برای آن ها عبارتند از:

فیلسوف، ستاره شناس، روحانی، مربی مدیتیشن، رهبری.

   Amir sobhan sadi
  5 آذر 18:53

0 پرسش 79 پاسخ 224 امتیاز

هوش کلامی ، هوش ریاضی ، هوش غیر کلامی ، هوش فنی ، هوش خلاقیت ، هوش سرعت و دقت

   مجتبی کیهانی
  5 آذر 18:43

0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

هوش ریاضی مهم ترینش هست.........................

   ستایش اعتصامی
  5 آذر 18:22

7 پرسش 89 پاسخ 243 امتیاز

پایه ششم
هستم لطفا همه شون رو بگید

   ژینا رمضانی
  5 آذر 18:18

0 پرسش 6 پاسخ 4 امتیاز

مربوط به کلاس چندمه؟؟؟...................................

   امیر مهدی عابدی
  5 آذر 18:13

0 پرسش 15 پاسخ 30 امتیاز

البته هوش کلامی هم هست ، هوش هیجانی و ...

   یکتا جوادی
  5 آذر 14:57

0 پرسش 41 پاسخ 81 امتیاز

5 هوش همون هواس 5گانه عزیزم موفق

   ستایش اعتصامی
  8 آذر 12:31

7 پرسش 89 پاسخ 243 امتیاز

سلام ممنون از پاسخ های تک تک شما عالی بودند و بدردم خوردند