تو بپرس ، بقیه بهت جواب میدن!

کاربرد های دستگاه سانتریفیوژ چیست؟

   .♥︻デ═一 amirhosseinzare 一═デ︻♥ . .
  16 فروردین 22:35

68 پرسش 338 پاسخ 3237 امتیاز
علوم تجربی هشتم دوره اول متوسطه

کاربرد های دستگاه سانتریفیوژ چیست؟


تو هم نظرت رو بنویس!
حداقل 25 کاراکتر باید وارد کنید.
   ehteram hakkari
16 فروردین 23:39

104 پرسش 1034 پاسخ 10483 امتیاز

کاربرد دستگاه سانتریفیوژ اغلب در صنایع آزمایشگاهی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی، محیط زیست و از این دست می باشد. دستگاه سانتریفیوژ بسته به نوع و محل کاربرد به انواع مختلفی مانند میکرو سانتریفیوژ، سیتو سانتریفیوژ، اولترا سانتریفیوژ، سانتریفیوژ یخچال دار و مانند آن می شوند. شرکت اروپائی دامل DOMEL® یکی از سردمداران تولید و فروش سانتریفیوژ های آزمایشگاهی می باشد. کیفیت محصولات این شرکت به حدی است که این دستگاه ها با برند دامل با 5 سال گارانتی بی قید و شرط به فروش می رسند. شرکت ری نورآزما نماینده انحصاری این شرکت در ایران می باشد.

2  گزارش پاسخ انتخاب شده اشتراک گذاری
   MOBIN ABDI عبدی
17 فروردین 18:24

10 پرسش 44 پاسخ 311 امتیاز

سانتریفوژ (به لاتین: Centrifugus) (Centre به معنی مرکز و fugus- به معنی فرار از) یا گریزانه[۱] دستگاهی است که در آن با استفاده از نیروی گریز از مرکز مواد را از یکدیگر جدا می‌کنند. در این دستگاه محفظه‌ای که مواد جداشدنی در آن قرار دارد معمولاً به کمک یک موتور به سرعت حول یک محور می‌چرخد.

سانتریفوژ دستگاهی است که از آن برای چرخاندن مواد با سرعت بالا استفاده می‌شود. دانشمندان معمولاً دستگاه سانتریفوژ را برای جدا کردن ذرات جامد از یک مایع یا تقسیم مخلوط مایعات به اجزای مختلف آن به کار می‌گیرند. مخلوط را درون لوله‌ای قرار می‌دهند که طوری قرار داده شده‌است که با چرخش دستگاه، به سمت خارج از مرکز حرکت می‌کند و به حالت افقی قرار می‌گیرند. در این حالت، نیروی گریز از مرکز می‌خواهد که مخلوط را برخلاف مرکز سانتریفوژ براندو از این نقطه دور کند و ذرات یا مایع سنگین تر بیش تر به سمت بیرون (یا ته مخلوط) رانده می‌شوند. وقتی سانتریفوژ از حرکت بازمی‌ایستد، مواد به همین حالت غیر مخلوط می‌مانند. خون و سایر نمونه‌های بیولوژیکی را معمولاً به وسیله دستگاه سانتریفوژ جدا می‌کنند. سریع‌ترین سانتریفوژ با نام «فرامرکز گریز» با سرعت ۲۰۰۰۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد. از دستگاه‌های گریز از مرکز بزرگ برای انجام آزمایش بر روی خلبانان نظامی و فضانوردان استفاده می‌شود تا میزان مقاومت آنان در شتاب‌های بالا معلوم شود. این دستگاه برای جداسازی سوسپانسیون‌ها بکار میرود.

   .♥︻デ═一 amirhosseinzare 一═デ︻♥ . .
17 فروردین 9:15

68 پرسش 338 پاسخ 3237 امتیاز

ممنونم..........................

   عرفان محمدزاده
23 فروردین 18:48

0 پرسش 14 پاسخ 44 امتیاز

سانتریفیوژ ها برای جدا کردن ذرات از محیط مایع به وسیله رسوب دادن آنها به کار می­روند. اساس فیزیکی جداسازی اعمال نیروی گریز از مرکز (centrifugal force) بر روی ذرات در حال دوران است که با شعاع میدان دوران و سرعت دوران نسبت مستقیم دارد. ذرات سنگین­تر زودتر رسوب می­کنند و بقیه ذرات برحسب وزن مخصوص خود رسوب می­کنند. سانتریفیوژی که دارای شعاع کمتر است، باید نسبت به سانتریفیوژی که شعاع بیشتری دارد، با سرعت بیشتری بچرخد تا همان نیروی سانتریفیوژ نسبی را ایجاد کند

   نازنین زهرا پادین
17 فروردین 11:43

0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

جدا کردن مواد الی از هم بر اساس چگالی
یکی از کاربرداش در علم ژنتیک هست
اولین باری ک میخواست DNA رو ایوری توصیف کنه از سانترفیژ استفاده کرد و مواد الی رو از هم جداسازی کرد