تو بپرس ، بقیه بهت جواب میدن!

بی متال؛ باشد یا نباشد؟

   علیرضا محمودی فرد
  18 دی 14:12

139 پرسش 784 پاسخ 5715 امتیاز
برق کار صنعتی درجه 2 یازدهم دوره دوم متوسطه- کاردانش برق صنعتی

سلام

برخی از اساتید همکار بنده در دانشگاه، به دانشجویان خود بستن بی متال را نمیگویند؛ نظر بنده این است که وجود بی متال بعنوان یک وسیله حفاظتی، موثر است و حتی اگه باری در خروجی نداشته باشیم، میبایست در مدار قرار گیرد تا دانشجویان با عملکرد این وسیله حفاظتی و نکات مربوط به آن آشنا شوند و نحوه بستن و قرار گیری آن در مدار را ببینند؛ فلذا حقیر به دانشجویان خود، بی متال و تمامی نکات مربوط به آن را گفته و در بستن تمامی مدارهای برق صنعتی، قرارگیری آن در مدارهای قدرت و فرمان را خواستارم؛
به نظر شما مخاطبین عزیز و گرامی، آیا استفاده از چنین اجزای حفاظتی حتی در صورت بالارفتن هزینه برای کارفرما، باز هم معقول و منطقی نیست؟

سپاس :)


تو هم نظرت رو بنویس!
حداقل 25 کاراکتر باید وارد کنید.
   علیرضا محمودی فرد
3 بهمن 0:53

139 پرسش 784 پاسخ 5715 امتیاز

سلام

حکمت کلی استفاده
فلسفه استفاده از المان بی متال، به منظور حفاظت از تجهیزاتی است که نیاز است به مرور قطع شوند و خاصه الکتروموتورهای سه فاز.

کاربرد
بی متال، یک جزء حفاظتی در مدار های فرمان رله کنتاکتوری است که به منظور حفاظت در برابر اضافه بار بکار میرود. منظور از اضافه بار نیز، جریان کشی بیش از حد مصرف کننده از شبکه است که اگر تداوم داشتهباشه میتواند منجر به ذوب شدن سیم پیچی های مصرف کننده بعلت عبور جریان زیاد و درحقیقت سوختن موترو الکتریکی شود.

ساختار و عملکرد
در ساختار بی متال، همانطوری که از نام آن برمی آید(بی متال= بای متال(bi metal)= دو فلز)، دو فلز غیرهمجنس وجود دارد که از ضریب انبساط طولی متفاوتی برخوردار هستند؛ در اثر عبور جریان بیش از حدو درواقع گرم شدن بی متال، بعلت همین ضریب انبساط طولی متفاوت، خم شدن بی متال، بیشتر به سمت فلزی است که ضریب انبساط طولی کمتری دارد و لذا با این روند، بی متال میتواند منجر به قطع کردن مسیر عبور جریان در مدار قدرت و حتی مدار فرمان شود و از سوختن الکتروموتور جلوگیری کند. جریان نامی بی متال را حداقل 1.05 برابر جریان نامی موتور تنظیم مینمایند.


به نظر بنده، استفاده از تجهیزات حفاظتی همچون فیوز، بی متال و...، در فریاندهای صنعتی مسلما مقون به صرفه است؛ درست است که کارفرما با تخیه و نصب وسایل حفاظتی میبایست متحمل هزینه های بیشتری شود، اما زمانی که مشکلاتی پیش بیاید، همین تجهیزات حفاظتی از بروز حوادث جانی و مالی بیشتر، ممانعت به عمل می آورند و آن زمان است که افراد، ارزش چنین وسایلی را به عینه میبینند و خود نیز به آن اذعان میکنند. فلذا حقیر نظرم این است که به هنگام تدریس مدارهای مرتبط، میبایست عملکرد و کاربرد بی متال نیز بیان شود و از آن مورد استفاده قرار گیرد؛ چه در دانشگاه و چه در دوره متوسطه دوم.

موید باشید :)

1  گزارش پاسخ انتخاب شده اشتراک گذاری