لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
تو بپرس ، بقیه بهت جواب میدن!

فرق بین پتانسیل الکتریکی و انرژی پتانسیل الکتریکی و خود پتانسیل چیست؟

   Soheil Ahmadi
  23 آبان 16:42

20 پرسش 71 پاسخ 156 امتیاز
فیزیک (2) یازدهم دوره دوم متوسطه- نظری علوم تجربی

فرق بین پتانسیل الکتریکی و انرژی پتانسیل الکتریکی و خود پتانسیل چیست؟


لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
   علیرضا محمودی فرد
  23 آبان 21:58

139 پرسش 801 پاسخ 6015 امتیاز

سلام دوست عزیزم

خود پتانسیل که ازش میشه تعابیری رو برداشت کرد مثلا پتانسیل گرانشی که با ارتفاع جسم و جرم جسم و شتاب گرانشی رابطه مستقیم داره؛
کلا به توانایی‌هایی که در حال حاضر تحقق نیافتن و به فعلیت نرسیدن، اصطلاح پتانسیل (بالقوه) اطلاق میشه؛ این واژه توی طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها از فیزیک بگیرین تا علوم اجتماعی به کار میره و نشوندهنده چیزهای گوناگونیه که در وضعیتین که امکان تغییر توی اونا وجود داره.

ولی چیزی که توی فیزیک الکتریسیته ازش به عنوان پتانسیل تعبیر میشه، منظور پتانسیل الکتریکیه.

ببین بخام خیلی ساده برات توضیح بدم، باید بگم که ذرات دارای بار الکتریکی هستن که این بار الکتریکی مربوطه به همون الکترون های آزاد جسم که توی لایه ظرفیتشن و توی واکنشا و پیوندا شرکت میکنن و قابلیت جابجایی دارن. حالا شما فرض کن دو تا نقطه داریم که هر کدوم از نظر بارالکتریکی یه ظرفیت خاصی دارن؛ به این مفهوم، پتانسیل اون گفته میشه.
یه تعریف اکادمیک داره که میگن مقدار انرژی الکتریکی واحدِ بار الکتریکی مفهوم پتانسیل الکتریکی رو میرسونه
حالا وقتی صحبت از ولتاژ(یا اختلاف پتانسیل الکتریکی) میشه منظور اختلاف پتانسیل بین اون دو نقطه هس که میتونه بعنوان نیرو یا فشار یا محرکی برای جابجایی بارهای الکتریکی ازش یاد بشه؛ در صورتی که مسیر عبوری بسته بشه(مداری تکمیل بشه) اون موقع امکان جاری شدن جریان الکتریکی یعنی جابجایی بارهای الکتریکی وجود داره و اون اختلاف پتانسیل بین دو نقطه، به وضوح خودشو نشون میده.

حالا وقتی شما میگی انرژی پتانسیل الکتریکی منظور اون انرژی ای هس که میتونه برای ما کار انجام بده و لذا انرژی پتانسیل الکتریکی برابر با کار انجام شده هس. در حقیقت، مقدار کاری که توسط یه عامل خارجی فرضی باید انجام بشه تا تک تک بارهای نقطه‌ای رو از فاصله بی نهایت، به سمت یک سیستم دلخواه با سرعت ثابت، جابه‌جا کنه.

:)

1

گزارش پاسخ انتخاب شده اشتراک گذاری