لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.

قیام 15 خرداد سال 42 چه اثراتی داشت؟

   زهرا خلیلی
  21 بهمن 22:50

1 پرسش 0 پاسخ 5 امتیاز
مطالعات اجتماعی نهم دوره اول متوسطه

قیام 15خرداد42چه اثراتی داشت


لطفا برای پاسخ دادن ابتدا وارد شوید. یا ثبت نام کنید.
   سرگروه مطالعات اجتماعی هشتم
در 16 اسفند 18:50

0 پرسش 5 پاسخ 20 امتیاز

با توجه به کتاب
قيام 15 خرداد اگر چه به زور اسلحه و با خشونت مأموران رژيم سركوب شد ولی بر خشم و نفرت
مردم انقلابي نسبت به شاه و عوامل حكومت افزود و انگيزه ي آنان را براي مبارزه تا سرنگوني حكومت پهلوي تقويت كرد .

   محمد دیدبان
در 27 بهمن 22:27

1 پرسش 9 پاسخ 34 امتیاز

تظاهرات ۱۵ خرداد مجموعه وقایعی است که در خرداد ۱۳۴۲ خورشیدی به دنبال بازداشت روح‌الله خمینی در انتقاد به لایحهٔ انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید رخ داد. تظاهرات در شهرهای تهران و قم علیه دولت اسدالله علم برگزار شد. این تظاهرات به زد و خورد بین مأموران شهربانی و تظاهرکنندگان انجامید. برخی تحلیل‌گران و نیز روح‌الله خمینی و هوادارانش معتقدند: قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ نقطه عطفی در آغاز انقلاب اسلامی به شمار می‌آید.[۱] روز ۱۵ خرداد در جمهوری اسلامی ایران یکی از تعطیلات رسمی است.


در دی‌ماه ۱۳۴۲ خورشیدی، اصلاحات اقتصادی-اجتماعی توسط محمدرضا شاه با عنوان «انقلاب سفید» یا «انقلاب شاه و میهن» اعلام و طی یک همه‌پرسی تصویب شد. طرح انقلاب سفید، با مخالفت‌هایی از سوی جبهه ملی و همچنین محافل مذهبی، روبرو شد.


یکی از مهم‌ترین مخالفان این طرح‌ها، روح‌الله خمینی بود. وی، ضمن دوری جستن از طرح موضوعاتی چون اصلاحات ارضی و حق رأی زنان که موضوع اصلی مورد مخالفت دیگر روحانیون بود، به مسائلی پرداخت که بیشتر، توده مردم را خشمگین می‌ساخت و مرکز ثقل مخالفتش با شاه بر سر نفوذ آمریکا در ایران بود. اعتراضاتی که در خرداد ۱۳۴۲، در شهرهای بزرگ ایران به وقوع پیوست، با دستور شاه و توسط ارتش، با سرکوبی خونین پایان یافت.