راهنمای سرگروه‌های درسی گاما


نخستین مسئولیت سرگروه‌های جدید:

سرگروه‌های محترم!

به اطلاع می رساند در حال ایجاد تغییراتی در پنل سرگروه‌های درسی هستیم تا بتوانیم تا حد امکان تعامل بهتری با یکدیگر داشته باشیم. امیدواریم تا پایان بهمن ماه تغییرات مورد نیاز ایجاد شوند و پنل سرگروه‌ها فعال شود. در حال حاضر برای استفادۀ بهینه از زمان مسئولیتی برای سرگروه‌های منتخب در نظر گرفته شده است.

همانطور که اطلاع دارید یکی از سرویس‌های وب سایت گاما، آزمون آنلاین است. برای توسعۀ نفوذ آزمون آنلاین در مدارس کشور نیازمند همکاری صمیمانه شما هستیم تا بتوانیم ضمن رفع اشکالات موجود در آزمون‌های آنلاین و ثبت پاسخ تشریحی کامل برای همۀ آزمون‌ها و ایجاد آزمون‌های بیشتر به نیاز کاربران عزیز پاسخ مثبتی بدهیم. در این راستا کارهای زیادی انجام شده است و کارهای بیشتری نیز باقی مانده است. لذا در اولین قدم از شما عزیزان درخواست می شود در تمام آزمون‌های فعال گروه خود (درسی که به عنوان سرگروه آن انتخاب شده‌اید)، شرکت نمایید و ضمن پاسخگویی به سوالات، پس از صدور کارنامه هر گونه اشکالی را که در سوالات مشاهده می‌کنید با توضیح کامل از قسمت گزارش خطای هر تست در کارنامه ارسال نمایید تا اشکالات آزمون های موجود را کارمندان گاما رفع نمایند. برای این منظور وارد پنل دبیری خود شوید.

پایدار و پیروز باشید.

 

 

 

چه نرم‌افزارهایی را باید روی سیستم خود نصب کنم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعریف واژگان و اصطلاحات فنی

 

پُست: منظور از پست هر نوع محتوایی است که در یکی از سرویس‌های سایت (نمونه سوال،‏ محتوای آموزشی، پرسش و تست) توسط کاربران ایجاد شده است.

فیلتر: در هر قسمت از سایت مانند جستجو وتکمیل پروفایل که گزینه‌های قابل انتخاب یا قابل ویرایشی وجود دارد، هر کدام از این گزینه‌ها فیلتر نامیده می شوند، چون متناسب با انتخاب هر کدام از آنها، نتایج قابل نمایش عوض می شود. برای مثال مقطع تحصیلی، پایه، درس، نوع آزمون، نام مدرسه، استان، ناحیه، نوع کاربری و مبحث هر کدام یک فیلتر هستند.

آپلود: بارگذاری (انتقال) یک فایل از روی کامپیوتر شما به روی سرور گاما آپلود نامیده می‌شود. این کار با انتخاب فایل از روی کامپیوتر شما و سپس فشردن دکمۀ ثبت در قسمت‌های مختلف انجام می شود.

تیکت: به پیام‌هایی که کاربران به مدیر یا سرگروه‌های آموزشی ارسال می‌کنند، تیکت گفته می‌شود.

صفحۀ جزئیات پست: وقتی روی یکی از پست‌های جستجو شده در لیست‌ها کلیک کنید به صفحۀ جزئیات آن پست وارد می‌شوید.

شمارۀ پست: هر پستی دارای آدرسی است. عددی که در پایان آدرس هر پست وجود دارد، شمارۀ آن پست نامیده می‌شود. برای مثال؛

- آدرس نمونه سوالی به صورت https://gama.ir/test/detail/26311 است. عدد 26311 شمارۀ این آزمون نامیده می‌شود.

- اگر آدرس تستی به صورت  https://gama.ir/azmoon/testDetail/46494 باشد، عدد 46494 شمارۀ این تست نامیده می‌شود.

پَنِل: وقتی کاربری با نام کاربری و رمز عبور وارد سایت می‌شود به محیطی وارد می‌شود که پنل کاربر نامیده می شود. پنل کاربری سطوح مختلفی دارد که هر سطح دسترسی‌های مخصوص به خود را دارد. مانند پنل دانش‌آموزی، پنل معلم، پنل داور

پنل داوری: پنلی است که مخصوص سرگروه‌های درسی گاما است. سرگروه‌ها توسط مدیریت گاما انتخاب می‌شوند.

 

آشنایی با سرویس‌های سایت:

در وب‌سایت گاما خدمات مختلفی به کاربران ارائه می‌شود. همۀ این خدمات به صورت کاربر محور است. به طوری که محتواهای هر قسمت توسط کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود و توسط سرگروه‌های درسی ارزیابی می گردد و پس از تأیید سرگروه و مدیریت گاما برای عموم نمایش داده می‌شود. هر یک از این خدمات‏ اصطلاحاً سرویس نامیده می‌شود.

در حال حاضر سرویس‌های اصلی گاما به شرح زیر است:

 

نمونه سوالات امتحانی

نمونه سوالات امتحانی مستمر، آزمونک، مداد کاغذی، نوبت اول، پایانی نوبت دوم، پیشرفت تحصیلی، ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان، پیک آدینه، آزمون عملکردی، آزمون‌های کنکور سراسری، المپیادها و مسابقات ملی و بین المللی

محتوای آموزشی

دانلود و اشتراک فیلم، طرح درس و پاورپوینت های آموزشی و تدریس دروس، طرح درس

پرسش و پاسخ

سامانه پرسش و پاسخ، رفع اشکال درسی و مشاوره تحصیلی، پاسخ معلمان و دانش‌آموزان به پرسش‌ها

اشتراک تجربیات آموزشی دبیران، مشاوره تحصیلی رایگان

آزمون آنلاین

آزمون الکترونیکی آنلاین درس به درس رایگان، آزمونهای علمی ماهانه، شبیه سازی آزمون های ورودی مدارس و آزمون‌های آزمایش کنکور

درسنامه

متن کتاب درسی و راهنمای گام به گام کتاب‌های درسی‏، وبلاگ تخصصی ثبت درسنامه های آموزشی آموزگاران و معلمان

مدرسه یاب

جستجوی مدارس مقطع دبستان،  دبیرستان و هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش در ناحیه های آموزش و پرورش استانهای کشور

با جنسیت دخترانه و پسرانه و نوع دولتی، غیرانتفاعی، هیات امنایی، نمونه دولتی، تیزهوشان (استعدادهای درخشان)، شاهد

فروشگاه آنلاین کتاب

فروشگاه اینترنتی کتاب‌های کمک درسی، کتاب کار و تمرین، کتاب های راهنمای گام به گام، آموزش‏ تست،  کتاب‌های آموزشی تیزهوشان و کتاب‌های آمادگی کنکور با تخفیف ویژه

 

در سال  آینده سرویس‌های مانند جستجوی معلم خصوصی و تدریس مجازی (به صورت ویدئو کنفرانس) هم در برنامه قرار دارد.

مسئولیت‌های سرگروه درسی

 

داوری نمونه سوالات امتحانی

روزانه تعدادی نمونه سوال از درس‌های مختلف در سایت ثبت می شود. ما خود را موظف می‌دانیم که محتوایی با بهترین کیفیت را در اختیار کاربران قرار دهیم. بنابراین باید محتواهای ارسالی کاربران با حساسیت ویژه‌ای بررسی شوند و در صورت دارا بودن معیارهای زیر توسط سرگروه تأیید شوند.

 1. نمونه سوال باید جدید باشد یعنی قبلاً در سایت توسط کاربری ثبت نشده باشد. اگر نمونه سوالی تکراری در سایت ثبت شده باشد، آن را تایید نمی‌کنید و از پنل داوری می‌توانید آزمون را حذف کنید. برای احاطه کامل به محتواهای سایت لازم است که آرشیو فایل‌های موجود در سایت را به صورت دقیق بررسی نمایید.
 2. اگر فیلترهای مربوط به نمونه سؤال توسط کاربر درست انتخاب نشده است، شما خود آن را اصلاح نمایید. مثلاً ممکن است کاربری یک آزمونک ثبت کرده باشد ولی نوع آن را آزمون عملکردی انتخاب کرده است. پس شما باید نوع آن را اصلاح کنید. یا ممکن است کاربر مباحث مربوط به آزمون را درست انتخاب نکرده باشد یا اینکه نام مدرسه را درست انتخاب نکرده باشد. در چنین مواردی شما باید با دقت فایل آزمون را بررسی کنید و فیلترهای مناسب را انتخاب کنید.
 3. معمولاً کاربران حوصلۀ چندانی ندارند که توضیح خوب برای آزمون خود بنویسند. در صورتی که توضیح مختصر در خصوص آزمون خیلی می‌تواند به مصرف کنندگان کمک نماید. بنابراین پیشنهاد می‌شود که سرگروه درسی علاوه بر توضیحاتی که به صورت خودکار اضافه شده است، مقداری توضیح برای هر آزمون اضافه نماید.
 4. فایل هر آزمونی را که اضافه شده است (سوال pdf‏ ، سوال Word و پاسخ) را باز کنید و از هر نظر بررسی کنید.
 • اگر سطح کیفی آن نسبت به نمونه‌های موجود در سایت پایین‌تر است، تأیید نکنید و با انتخاب گزینۀ ارسال پیام به کاربر تذکر مورد نیاز را بدهید.
 • اگر نیاز به اصلاح یا ویرایش در فایل وجود دارد، موارد را به او اطلاع دهید.
 • ممکن است سوالی خارج از بودجه بندی یا سؤالی مبهم (یا نادرست) در آزمون وجود داشته باشد که در این موارد هم باید به کاربر اطلاع دهید.
 • ممکن است سوال pdf و word‌با هم یکسان نباشند که در این صورت می‌توانید خودتان اصلاح کنید.
 • ممکن است نمونه سوال مربوط به سال‌های دور باشد که منطبق بر سرفصل‌های کتاب جدید نباشد.
 • ممکن است کاربر فقط نمونه سوال word را ثبت کرده باشد که در این موارد باید فایل pdf را خودتان تولید کنید و اضافه نمایید.
 1. برای نمونه سوالات ارسالی کاربران پاسخنامه تشریحی تهیه کنید. کاربران زیادی به دنبال پاسخ آزمون‌ها هستند، ولی متاسفانه تعداد کمی از دبیران سوال‌های دارای پاسخنامه ثبت می‌کنند. در صورتی که شما پاسخ سوالات را تهیه نمایید و از طریق پنل سرگروهی خود به قسمت ویرایش آزمون وارد شوید و فایل پاسخ را ثبت کنید، درآمد حاصل از فروش پاسخنامه به حساب شما منظور می‌شود.

 

 

داوری محتوای آموزشی

توضیحات این قسمت همانند نمونه سوالات امتحانی است. فقط دقت کنید که توضیحات مناسب برای فایل‌های آموزشی اضافه کنید.

داوری پرسش و پاسخ

همانطور که اطلاع دارید یکی از سرویس های سایت پرسش و پاسخ است که با هدف رفع اشکال درسی دانش آموزان و ارائۀ مشاوره‌های درسی و تحصیلی به آنان طراحی شده است. برای غنی‌سازی این قسمت دو مسئولیت برای سرگروه‌های درسی در نظر گرفته شده است:

 1. با پنل دبیری خود اشکالات متداول دانش آموزان و پرسش‌های رایج انها را که در طول دوران تدریس خود، مشاهده نموده‌اید، به صورت یک پرسش ثبت نمایید. لطفاً دقت نمایید که هر پرسش شامل دو بخش عنوان و متن پرسش است که لازم است هر دو قسمت را به صورت گویا و دقیق کامل نمایید. عنوان پرسش حتماً به صورت جملۀ پرسشی مطرح شود و متن سوال نیز موضوع را مقداری توضیح دهد.

سپس با پنل داوری خود وارد شوید و به پرسش پاسخ مناسبی بدهید. طبیعتاً این پرسش در معرض دید عمومی قرار می‌گیرد و و دیگران هم اظهار نظر می‌کنند که شما اظهارات انها را مشاهده خواهید نمود و در صورتی که نادرست یا بی ارتباط باشد، حذف می‌کنید.

 1. کلیه پرسش و پاسخ‌هایی که کاربران ثبت نموده‌اند را باید بررسی کنید و در صورتی که دارای اشکالات جزئی از لحاظ علمی یا نگارشی هستند، اشکالات را رفع کنید و سپس تایید کنید. در صورتی که دارای اشکال قابل ملاحظه‌ای هستند، رد نمایید.

 

داوری آزمون آنلاین

تعدادزیادی تست توسط کارمندان گاما در سایت ثبت شده است. بعضی از تست‌ها ممکن است دارای پاسخ (یا پاسخ تشریحی) نباشند. همچنین ممکن است از تعدادی از بخش‌های کتاب به تعداد کافی تست برای ایجاد آزمون آنلاین مورد نظر وجود نداشته باشد. در خصوص آزمون آنلاین مسئولیت‌های زیر برای سرگروه محترم در نظر گرفته شده است:

 • ثبت پاسخ تشریحی برای تست‌های استفاده شده در آزمون‌های آنلاین.
 • رفع خطاهای احتمالی موجود در تست‌ها و پاسخ آنها
 • جایگزینی تست‌های تکراری: اگر در فرایند بازرسی تست‌ها یا گزارش خطای کاربران به تستی تکراری برخورد کردید،  آن تست را حذف نکنید بلکه به قسمت ویرایش تست وارد شوید و بنا به تشخیص خود، تست را با تست جدیدی (که خودتان طراحی می‌کنید) جایگزین نمایید.
 • بررسی گزارش خطاهای ارسالی توسط کاربران
 • ساخت ازمون آنلاین: ساخت آزمون آنلاین از مباحثی که برای آنها هنوز آزمونی ایجاد نشده است. تعداد سوالات ازمون‌های درس به درس 20 سوال و آزمون‌های مربوط به یک فصل 50 سوال باشد. البته این تعداد بستگی به کتاب‌های درس دارد و در بعضی پایه‌ها و درس‌ها تعداد می‌تواند کمتر باشد.
 • تکمیل آرشیو تست‌ها: در هر مبحثی که نیاز به تست وجود دارد، می‌توانید برای تکمیل آرشیو تست‌ها از نمونه سوالات تستی ثبت شده در قسمت نمونه سوالات استفاده کنید یا اینکه از هر منبع و مرجع مجاز دیگری (خصوصاً آزمون‌های پیشرفت تحصیلی استان‌ها، آزمون‌های کنکور سراسری سنوات گذشته) استفاده نمایید. برای این منظور می‌توانید از همکاری یکی از کارمندان گاما جهت ثبت تست‌ها در سایت استفاده کنید یا اینکه شخصاً تست ها را ثبت نمایید. (در خصوص درس‌های ریاضی و فیزیک) حتماً به ما اطلاع دهید تا نیروی همکار به شما معرفی کنیم.
 • پراکندگی تست‌ها: تعداد و پراکندگی تست‌ها باید در حدی باشد که بتوانیم علاوه بر آزمون‌های آنلاین درس به درس، فصل به فصل، آمادگی نوبت اول و آمادگی نوبت دوم، 9 مرحله آزمون ازمایش جامع دروس هم برگزار نماییم.

 

درسنامه

بررسی درسنامه‌های ثبت شده در سایت و گزارش خطاهای موجود در آن به کارمند مربوط

مدرسه یاب

اگر مدرسه‌ای ...

فروشگاه آنلاین کتاب

ایبوک‌های تالیفی سرگروه ها در این قسمت قرار خواهد گرفت ...