در حال بارگزاری ...

آسان تر از همیشه با شما هستیم

اپلیکیشن اندروید گاما را همین حالا دانلود کنید

چگونه در دی ماه درس بخوانیم؟

1395/10/5 ، اخبار آموزش و پرورش

گاما- با نزدیک شدن دی ماه، بیشتر دانش آموزان کنکوری، یک دغدغه مهم پیدا می‌کنند و آن نگرانی هم این است که چطور با پیش آمدن زمان امتحانات، هم برای کنکور و هم برای امتحانات پايان ترم درس بخوانند. زمانی این نگرانی برای گروهی از دانش آموزان کنکوری بیشتر می شود که آنهامی‌بينند داوطلبان پشت کنکوری، بدون داشتن چنین مسأله ای با خیال راحت و آرامش بیشتر، فقط در حال مطالعه برای کنکور هستند و لازم نیست كه برنامه خود را میان مطالعه دروس امتحانی و کنکور تقسیم کنند یا برای مطالعه به این صورت سردر گم شوند. علاوه بر برنامه ریزی خوب و قوی، یکی دیگر از مشکلات و مسائلی که دانش آموزان با آن مواجه هستند، این است که نمي‌دانند در ایام امتحانات پايان ترم، به چه شیوه ای (تستی یا تشریحی) درس بخوانند یا اینکه بعد از مطالعه، چگونه به صورت تستی کار  کنند.


1- دی ماه و یک توفیق اجباری
بسیاری از دانش آموزان فکر می‌کنند که پیش آمدن ایام امتحانات، به برنامه مطالعاتی آنان به منظور آمادگی برای کنکور، خدشه وارد می کند؛ در صورتی که این طور نیست و شما با تلاش بسیار در ایام امتحانات می توانید گام هایی مؤثر، براي موفقیت در کنکور نیز بردارید؛ زیرا در زمان امتحانات معمولاً مدارس تعطیل است و فرصت بیشتری برای یادگیری وجود دارد و انگیزه دانش آموزان برای درس خواندن در اين ايام، بیشتر است؛ پس آنها بیشتر تلاش می‌کنند. همچنين در دوره امتحانات، خود برنامه امتحاني، یک برنامه متمرکز آموزش در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد؛ پس دانش آموزان به صورت متمرکزتر درس می‌خوانند؛ از طرف دیگر، عادت افزایش ساعت مطالعه و زیاد درس خواندن نیز از حسن های این دوره است. این بهترین فرصت است که دانش آموزان ساعت مطالعه خود را افزایش داده و در نیمسال دوم هم آن را حفظ کنند؛ به همین دلیل، شما دانش‌آموزان عزیز می توانید از این دوره تقریباً سه هفته ای بخوبی استفاده کرده و بسیاری از مباحث درسی را به طور کامل یاد بگیرید .


2- تضمین موفقیت با برنامه ریزی
هر قدمی که از سوي شما داوطلبان عزیز برای کنکور برداشته می شود، حتماً باید توأم با برنامه ریزی باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که برنامه ریزی به اهداف شما جهت می‌دهد و از اتلاف وقت و انرژی شما جلوگیری می‌کند. ایام امتحانات دی ماه هم از این موضوع مستثنی نیست. برای یک برنامه ریزی خوب و حساب شده در این ایام، شما باید به طور مشخص بدانید كه در این دوره، پرداختن به چه کاری درست است تا آن را انجام دهید و سپس برای این اولویت های خود، با توجه به اطلاعات و توان خود در درس های مورد نظر، برنامه‌ریزی کنید؛ به طور مثال: الف- کتاب درسی را با دقت بخوانید و روی تک تک کلمات آن تمرکز کنید؛ ب- جزوه معلم را مطالعه کنید؛ پ- مثال‌های حل شده کتاب درسی را چند بار حل کنید؛ ت- تست های اصلی آن مباحث را حل کنید )تست های اصلی، سؤالات آزمون سراسری چند سال گذشته است(؛ ث- یک زمان بندی مشخص برای حل تست‌های بیشتر، از هر درس پس از امتحان آن درس داشته باشید؛ مثلاً در درس زیست شناسی برای هر روز پس از امتحان 10 تست از آن مباحث را در نظر بگیرید.
به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی باید فردی باشد. هر دانش‌آموزی پس از شناخت نقاط قوت و ضعف خود، به طور ویژه بر اساس شرایط شخصی خود تصمیم گیری
مي‌کند که چه میزان از زمان خود را صرف مطالعه تشریحی و چه میزان را صرف مطالعه تستی یا حتی چه میزان از وقت خود را صرف مرور دروس پایه نماید.
هیچ کسی بهتر از ما شرایط فردی مان را نمی داند و هیچ کس بهتر از ما نیازهای مقطعی‌مان را نمی شناسد؛ پس حتماً بعد از گرفتن راهنماییهای تخصصی از معلمان و مشاورانتان، به درون خود نظر کنید و بهترین برنامه را برای خودتان طراحی کنید.

3- جای تستی و تشریحی خواندن در ایام امتحانات
بسیاری از دانش آموزان کنکوری گمان می‌کنند که ايام امتحانات دی ماه، به دلیل اینکه دربردارنده امتحانات تشریحی است، باعث می شود تا وقت داوطلب بیهوده از بین برود. این تصور، یک تصور اشتباه است؛ زیرا گرچه مطالعه تستی، بیشتر روی نکات تکیه دارد و مطالعه تشریحی، بیشتر روی کلیات، اما باید بدانید که برای تست زدن، دانستن همان کلیات هم لازم است؛ از طرف دیگر در سال های اخیر، تغییرات زیادی در کنکور اتفاق افتاده و توجه ویژ ه‌ای به یادگیری مفاهیم ازطریق کتاب های درسی، به عنوان مهم‌ترین منبع طرح سؤالات کنکور، شده است؛ به همین دلیل، تشریحی خواندن دانش آموزان از طریق کتا بهای درسی، تأثیرشگرفی در بهبود یادگیری آنها داشته است. در ایام امتحانات، خوب درس خواندن و تشریحی خواندن کتاب درسی، نتیجه کار در کنکور را بهبود می بخشد؛
به علاوه، بارها دیده شده است که دانش‌آموزان در سر جلسه برگزاري کنکور، در پاسخ دادن به سؤالات ساده نیز دچار اشتباهات قابل توجهی می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد که آنها به کتاب درسی و مفاهیم پایه ای آن، توجه کافی نکرده اند. یکی از راه های حل این مشکل، در ایام امتحانات است. اگر شما در روزهای امتحان و در مطالعه هر درسی به خوبی در مطالب عمیق شوید، مطمئن باشید كه بخش بزرگی از مشکلات شما
در تست زنی در کنکور در همان درس ها از بین خواهد رفت.
مطالعه تشریحی برای امتحانات، تفکر گشتالتی را تجسم می بخشد. دانش‌آموزانی که در طول ماه ها به یادگیری نکته ها پرداخته و اجزا را به ذهن سپرده اند،
حالا با مطالعه تشریحی، فراگیری تعریف ها، نام بردنها و توضیح آنها و دلیل آوردنها، به جامعیت فکری و یادگیری گشتالتی نزدیک می شوند؛ در واقع، در ایام امتحانات، چون توجه دانش آموزان به شيوه یادگیری تشریحی است، کیفیت آموزش در آنان افزایش می‌یابد.


4- خلّاق باشید
یکی از دلایلی که بسیاری از دانش آموزان فکرمی‌کنند مطالعه در ایام امتحان، کمکی به کنکور آنها نمی کند، این است که مطالعه دروس را صرفاً برای پاسخ دادن
به سؤالات و به اصطلاح به صورت شب امتحانی انجام می دهند. این موضوع باعث می‌شود تا بخش زیادی از مطالب، فراموش شده و در کنکور مورد استفاده قرار
نگیرد؛ اما در این میان، داوطلبانی نیز هستند که با خلّاقیت، از این لحظات به نحو احسن استفاده می‌کنند. شما هم سعی کنید خلاّق باشید؛ مثلاً در زمان امتحانات، درس های امتحانی را که در پیش دارید محور اصلی قرار دهيد و بیشتر به آنها بپردازيد، اما بخشی را هم، با توجه به شرایط خود در برنامه، به تست زدن درس ها یا مطالعه
دروس پایه در حد امکان اختصاص دهید؛ البته به خاطر داشته باشید که برای خلّاق بودن، ابتدا باید استراتژی ها مشخص شود و شما بتوانید بعضی از تصمیم ها را برای
خودتان بگیريد؛ ضمناً این نكته هم مهم است که بدانید شرایط شما در آن درس چگونه است و چقدر وقت دارید و چه کارهایی را برای موفقیت در امتحان آن درس باید انجام دهید. وقتی به همه این سؤالات پاسخ دادید، می توانید زمانی را هم به کارهای مطالعاتی غیر امتحان اختصاص دهید.


5- جای تست در دوره امتحانات
بسیاری از داوطلبان، هنگام مطالعه هر مبحث یا درس یا در پایان هفته یا در زمان مرور یک درس، بخشی از وقت و زمان مطالعه را به تست زنی اختصاص می‌دهند.
با توجه به اینکه امتحانات، بیشتر به صورت تشریحی برگزار می شود، این سؤال برای بیشتر داوطلبان به وجود می آید که اگر مطالعه دروس در این دوره به موفقیت ما در کنکور کمک می‌کند، پس جای تست زنی در این زمان کجاست. باید اشاره کرد که تست‌زنی در مباحثی از دروس که در امتحان می آید به شما کمک می کند تا از طرفی،
خود را به شیوه کنکوری هم بسنجید، و از طرف دیگر، از مطالعه مجدد آن مباحث تا حد زیادی بی‌نیاز شوید. بهترین کار در این دوره، مطالعه درس های امتحانی و حل تعدادی تست پس از مطالعه مباحث هر درس، مطالعه کتاب، جزوه و حل مسائل تشریحی است.
 

6-  از وقتتان به صورت بهینه استفاده کنید.

در این روزها، شما عزیزان، فرصت مطالعه زیادی به واسطه تعطیلات ایام امتحانات پايان ترم دارید و با توجه به این فرصت خیلی خوب، می‌توانید چالشها و مشکلاتی را که درسهای امتحانی داشته‌اید اصلاح کنید. اگر بر این مباحث تسلطّ دارید، می‌توانید با احتیاط، دروس پایه را نیز درس به درس در برنامه خود قرار دهید؛
البته پیشنهاد می‌شود که دروس پایه مرتبط در کنار درسهای امتحانی مطالعه شود تا باعث یادگیری بهتر مطالب گردد؛ به عنوان مثال، در درس فیزیک، مبحث سینماتیک با هم مطالعه شود؛ در ضمن، دانش‌آموزان می‌توانند مرور دروس پایه غیرمرتبط را هم درصورت داشتن وقت و نیاز به مطالعه در مواقع خستگی به عنوان زنگ تفریح در برنامه خود داشته باشند.

7-  دی ماه و پیش خرید رتبه ها

با توجه به اینکه در حال حاضر، معدل کل در کنکور دارای ضریب تأثیر است، بنابراین، نحوه مطالعه شما و نمره ای که در هر درس در امتحان می گیرید به نوعی در رتبه کنکور شما هم مؤثر است؛ پس شما عزیزان، نه تنها نباید به امتحانات به چشم یک مزاحم برای مطالعه کنکوری خود نگاه کنید، بلکه باید به عنوان یک فرصت، تا جایی که امکان دارد، از این شرایط برای بهتر کردن معدل خود و به طور ضمنی رتبه‌تان در کنکور بهره بگیرید.

8- پدر و مادرها! شرایط را درک کنید.

پدر و مادرهای عزیز! حتماً باید توجه داشته باشید که دانش آموزان کنکوری برای موفقیت در امتحانات و کنکور در شرایط خاصی هستند و ممکن است كه استرس و اضطراب ناشی از امتحانات و کنکور در این دوره، فشار دو چندانی را به فرزند کنکوري شما وارد کند؛ پس سعی کنید كه او را درک کرده و در هر فرصتی با امید دادن ودلگرمی بخشیدن به وي، برای هر چه بهتر طی شدن این مرحله، به او کمک و یاری‌رسانید. در پایان، توجه همه شما عزیزان را به نکات زیر نیزجلب ميکنيم:
1- تشابه سؤال های کنکوری با کتاب درسی را مورد نظر قرار دهید.
2- پتانسیل سؤال های کتاب درسی و مفاهیم آن را برای طرح تست، با دقت بررسی‌کنید.
3- تست ها را بدون در نظر گرفتن گزینه ها و به عنوان سؤال تشریحی حل کنید.
4- فراموش نکنید که مرز بین تست و سؤال تشریحی، در سال های اخیر کم رنگ شده است؛ بنابراين، مطمئن باشيد بسیاری از مطالبی که در ایام امتحانات دی ماه مطالعه می‌کنید، سهم قابل توجهی در بودجه بندی سؤالات آزمون سراسري دارند؛ پس فرصت طلایی مطالعه آنها را از دست ندهید.
5- درصد قابل توجهی از سؤالات کنکور، از متن، مثال، تمرین، پرسش، فعالیت و تصاویر کتاب درسی است؛ بنابراین، لازم است كه در همه موارد کتاب درسی تمرکز کنید.
6- در هنگام مطالعه برای امتحان، اولویت با تسلّط پيدا كردن بر مطالب تشریحی است. اگر بر مطالب مفهومی و تشریحی تسلط داشته باشيد، می توانید به تست ها پاسخ  دهید اما عکس این قضیه اشتباه است .

جدیدترین نمونه سوالات امتحانی و آزمونهای دبستان تا دبیرستان را دانلود کنید.

به بانک سوال وصل شوید

همکار گاما شوید و نمونه سوالات و محتوای الکترونیکی خود را با نام خودتان در گاما انتشار دهید.

به پایگاه معلمان وصل شوید

یک شعبه مجازی از مدرسه خود را در گاما رونمایی کنید و یک مدرسه هوشمند را با ما تجربه کنید.

به پایگاه مدرسه ها وصل شوید

تمامی حقوق ایده، مطالب، تصاویر و طرح قالب برای وب سایت گاما محفوظ است.

padideit